Заев је подсетио на проблеме у Македонији измедју Срба и Албанаца око постављања споменика цару Душану Немањићу у Скопљу и оценио да је до тога дошло због „квазипатриотске политике“ власти ВМРО ДПМНЕ бившег премијера Николе Груевског.

Како је истакао, односи Србије и Македоније морају да буду унапредјени, као и односи с другим суседним земљама.

„То мора да буде први потез спољне политике Македоније. Суседне земље морају да буду први пријатељи Македоније, ако желимо да нас Европа сматра пријатељем, свет да нас сматра за пријатеља“, рекао је Заев на питање какву ће спољну политику водити ако додје на власт.

Лидер опозиције је оптужио власт ВМРО ДПМНЕ за нарушавање односа Македоније са суседним земљама, оцењујући да тренутмо Македонија има нарушене односе са свим суседним земљама, и са Србијом, с Грчком, с Бугарском, са Албанијом.

„Није могуће да су сви криви, а ми да смо најбољи. Има добрих разлога и у Македонији зашто она има лоше односе са суседима. Дипломатски односи морају да се промене комплетно, да будемо спремни да делимо заједнички историју и да то буде мост који нас спаја, а не раздваја“, рекао је Заев.

ПОЛИТИЧКА КРИЗА НЕМА НИКАВЕ ДОДИРНЕ ТАЧКЕ СА СПОРОМ ОКО ИМЕНА

Лидер највеће македонске опозиционе странке – Социјалдемократског савеза Македоније (СДСМ), Зоран Заев изјавио је да политичка криза у Македонији нема никаве додирне тачке с проблемом око имена.“Македонија прво мора да буде стабилна политички и економски да би ушла у процес решавања спора с Грчком око имена. У Македонији нема политичара који би изашао пред парламент и да би застражио промену устава због промене уставног имена Македоније“, рекао је Заев агенцији Бета.

Он је истакао да, као демократа, сматра да решење проблема са именом мора да се нађе и да то „могу да реше само заједнички све домаће политичке снаге“.

„Први је корак да престану провокације, да се пружи рука пријатељства и да почну интензивни разговори. Грчка може још 200 година да опстаје са оваквим проблемом. Ми желимо да будемо чланица ЕУ и НАТО-а. Без решења овог проблема. не можемо да уђемо ни у НАТО, ни у ЕУ“, рекао је Заев.

Према његовом мишљењу, решење које буде договорено с Грчком биће решење за међународну употребу имена Македоније.

„Србија нас је признала под међународним именом, САД су нам признале уставно име и много других земаља. Они нису тиме направили грешку. Ако нас Грчка не признаје, она може с договореном одредницом да нам се обраћа“, рекао је Заев.

Како је истакао, Македонија без имена не би вредела ни ЕУ, ни НАТО.

„Ја ћу да останем Македонац, говорићу македонски језик, говорићу у име Републике Македоније када буде требало да се обратим Србији, Грчкој, Бугарској или било где. Ако Грчка неће да нам се обрати као Републици Македонији или као Македонцима, или друге земље осим оних 132 које су нас признале, могу да употребе име за међнародну употребу“, рекао је Заев.


Извор: Вечерње новости