Заклињем се да ћу дужност народног посланика обављати предано, поштено, савесно и верно Уставу, бранити људска и мањинска права и грађанске слободе и по најбољем знању и умећу служити грађанима Србије, истини и правди, наводи се у заклетви коју су посланици прочитали.
У сали су 242 посланика.
После полагања заклетве председавајући Драгољуб Мићуновић прогласио је једночасовну паузу, после које ће посланици наставити разматрање дневног реда, избор председника и потпредседника скупштине, као и именовање генералног секретара.
Конститутивној седници председава најстарији посланик Драгољуб Мићуновић из Демократске странке, а помажу му четири најмлађа посланика – Ивана Николић (СНС), Стефана Миладиновић (СПС), Александра Белачић (СРС) и Милош Бошковић (Доста је било).
Мићуновић је на почетку рада рекао да је он не само по годинама најстарији већ и по посланичком стажу јер је у парламенту од 1990. године. Он је позвао посланике, а како је навео нарочито оне који су први пут ушли у Скупштину, да чувају достојанство парламента, пре свега од себе самих, а онда и од свих других делова власти, који би можда хтели на разне начине да га узурпирају.
„Чувајмо достојанство у свим видовима, ми смо носиоци законодавне власти и никаква власт не може бити изнад“, рекао је Мићуновић.
Сматра се да је Скупштина Србије конституисана потврђивањем мандата две трећине народних посланика, чиме уједно престаје мандат претходног сазива.
СНС са коалиционим партнерима у новом скупштинском сазиву има 131 од 250 посланика, коалиција СПС-ЈС 29 посланика, Српска радикална странка 22, Покрет Доста је било и Демократска странка по 16, СДС-ЛДП-ЛСВ 13 и ДСС-Двери по 13 мандата.
Савез војвођанских Мађара има четири посланика, Бошњачка демократска заједница Санџака и Странка демократске акције Санџака по два посланика, а Партија за демократско деловање и Зелени Србије по један мандат.
МАЈУ ГОЈКОВИЋ ЗА ПРЕДСЕДНИКА
Листа коју предводи Српска напредна странка (СНС) предложиће за председника Скупштине Мају Гојковић, а за потпредседнике Верољуба Арсића, Константина Арсеновића и Владимира Маринковића, најавио је данас будући шеф посланичке групе те партије Александар Мартиновић.
Он је, на конференцији за новинаре уочи почетка конститутивне седнице парламента, рекао да ће СНС данас предати предлог за формирање анкетног одбора који би требало да испита све чињенице и догађаје након затварања бирачких места 24. априла.
Да испита ко је упадао, по чијем налогу, бандитски и разбојнички у Републичку изборну комисију, ко је против воље грађана угурао насилно најмање једну изборну листу у Скупштину Србије, објаснио је Мартиновић.
Он је констатовао да су се у тим догађањима „сви ујединили, од левичара до љотићеваца“.
Образлажући предлог да Гојковић буде поново на челу Скупштине, Мартиновић је истакао да је она у претходном сазиву добро радила тај посао и допринела да се парламент „упристоји и да се сачува достојанство тог високог дома“.