Асад: Од успеха Русије у Сирији зависи цео Блиски исток

Председник Сирије Башар ал-Асад изјавио је данас да је успех руске војне интервенције у грађанском рату у његовој земљи, кључан за цео Блиски исток

ДАМАСК – Председник Сирије Башар ал-Асад изјавио је данас да је успех руске војне интервенције у грађанском рату у његовој земљи, кључан за цео Блиски исток.

„Савез Русије, Сирије, Ирака и Ирана мора да успе, иначе ће цео регион бити уништен“, истакао је Асад у интервјуу који је објавила иранска државна телевизија.

„Шансе да ова коалиција успе су велике и нимало безначајне“, додао је Асад, према изводима интервјуа објављеним на Твитеру, упозоривши да ће цена коју ће платити сиријски савезници „сигурно бити висока“.

Асад је позвао западне земље, које заједно са савезницима из Персијског залива изводе ваздушне нападе на Исламску државу у Сирији од септембра 2014. године, да удруже снаге у борби против екстремизма, пренео је АФП.

„Ако те земље удруже снаге у борби против терориста, на озбиљан и искрен начин, макар само престајући да их подржавају, много брже ћемо доћи до резултата“, рекао је Асад.

Сиријски председник је, поводом позива да напусти власт, рекао да, уколико је то решење, неће оклевати.

Асад је оценио и да напади коалиције предвођене САД, који трају већ годину дана, нису успели да зауставе напредовање Исламске државе.

„Нисам видео резултате. Видим чак супротне резултате (онима које је коалиција намеравала да постигне). Тероризам се географски проширио, а број регрутованих у терористичке групе је повећан“, рекао је он.

Асад је поручио и да је рат „црна страница у историји Сирије“, али је нагласио да чланице ЕУ треба да преузму одговорност за прилив избеглица, јер је Унија подржавала побуњеничке групе.

Он је раније данас изјавио да само Сиријци могу да одлучују о промени политичког система и лидера у земљи.

Асадови међународни противници тврде да било какво политичко решење четворогодишњег грађанског рата у Сирији мора укључивати његов одлазак са власти.

Неке од држава Запада су ублажиле свој став па сада наводе да би Асад могао да остане на челу Сирије током периода транзиције.

Грађански рат у Сирији почео је мирним протестима 2011. године, али је од тада прерастао у сукоб на више фронтова, пошто су режимске снаге, џихадисти, умерене побуњеничке групе и курдски борци, почели међусобно да се боре за превласт.

Најмање 240.000 људи погинуло је у сукобима, а више од четири милиона било је приморано да напусти земљу.


Извор: Танјуг