Мисија Србије у УН реаговала на говор Едија Раме
Мисија Србије у Уједињеним нацијама (УН) реаговала је на говор премијера Албаније Едија Раме на Генералној скупштини УН у којем је он позвао све земље света да признају независност Косова.
ЊУЈОРК – Мисија Србије у Уједињеним нацијама (УН) реаговала је на говор премијера Албаније Едија Раме на Генералној скупштини УН у којем је он позвао све земље света да признају независност Косова.
Амбасадор Србије у УН Милан Милановић је, одговарајуци на став албанског премијера, нагласио да је Рама јуче злоупотребио говор у Генералној скупштини и заварао земље чланице УН да се дијалог води између две државе – Србије и Косова.
Истина је, додао је српски амбасадор, да је реч о преговорима Београда и привремних институција самоуправе на Косову, преноси РТС.
Рама је у говору у УН-у позвао све земље света, које још нису признале Косово да то учине, наглашавајуци да ће тиме директно допринети јачању стабилности, мира и сарадње у региону.
Рама је додао да ће светско признање Косова као државе бити добра ствар за Србију.
Амбасадор Милановић је, међутим, поручио да Косово није незавнисна држава нити цланица УН и подсетио да се у Бриселу, под покровитељством Европске уније, воде разговори о нормализацији односа Београда и Приштине, указујући да би овакве изјаве премијера Албаније могле да угрозе позитивне резултате дијалога и зауставе будући напредак.
Рама је у говору устврдио да су разговори које се у Бриселу воде измеду Србије и Косова „разговори две суверене државе“, истичући да то доприноси стабилности у региону и стварању могућности да две земље пронађу заједничко решење за низ питања која ће донети добробит грађанима две државе.
„Као регион, коначно можемо да покажемо да постоји други начин, осим конфликта, да кренемо напред. Прошле године први пут, након стотина година конфликта на Балкану, оружје није било уперено ни у једну суседну државу и коначно смо имали годину сарадње и мира“, казао је Рама, а пренела агенција АТА.
Пет земаља ЕУ није признало независност Косова: Грчка, Кипар, Шпанија, Словачка и Румунија.
Извор: Танјуг