Братислав Гашић: Сарадња са НАТО све интезивнија и садржајнија

bratislav-gasic-foto-marina-lopicic

Сарадња Србије са НАТО, под окриљем програма „Партнерство за мир“, све је интезивнија и садржајнија, изјавио је данас министар одбране Братислав Гашић, истичући да је Србија војно неутрална земља.

Представљајући посланицима споразум држава чланица Северноатлантског уговора и осталих држава учесница у „Партнерству за мир“ о статусу њихових снага, са додатним протоколима, Гашић је истакао да његово потписивање не значи никакав улазак у НАТО, нити приближавање тој организацији.

– Србија жели партнерства и пријатељства и на истоку и на западу. Овим спораузмом ћемо битно олакшати организацију, одлазак у војне мисије. Ово је само споразум који ће олакшати наше функционисање – рекао је Гашић, додајући да су неке земље у „Партнерству за мир“, али нису чланице НАТО.

Министар је подсетио да се сарадња Србије са НАТО реализује под окриљем програма „Партнерство за мир“, којем је Србија приступила 2006. године.

Гашић је додао да посебан облик сарадње Србије са НАТО представља Група Србија-НАТО за реформу одбране, која је основана 2006. године ради обезбедјења подршке спроводјењу реформи у систему одбране од стране Алијансе и држава које су њене чланице, а да нови моменат те сарадње представља отварање Мисије при НАТО и Војног представништва у њеном саставу, као и све интезивнија сарадња са НАТО комитетима и радним групама.

Споразум, о чијој ратификацији посланици расправљају, сачињен је 1995. године и представља примарни механизам дефинисања привилегија, ангажовања и имунитета припадника снага једне државе чланице Споразума на територији друге државе чланице Споразума.

Примена тог споразума, како је додао Гашић, омогућава несметану војну сарадњу, а пре свега у погледу припреме и реализације војних вежби и изградње потребних капацитета за ангажовање у мултинационалнм операцијама, ангажовања у појединим механизмима успостављеним под окриљем „Партнерства за мир“, као и транзита војних снага кроз територију држава потписница и обезбедјења потребне логистичке подршке од стране државе домаћина.

– Приступање овом споразуму представља један од приоритета Србије у процесу ангажовања у програму ‘Партнерство за мир’, управо из разлога што досадашња пракса указује да овај споразум, заједно са споразумом који се односи на безбедност информација, омогућава оптимални обим сарадње са НАТО усмерене на подршку реформи система одбране и достизања интероперабилности Војске Србије за ангажовање у мултинационалним операцијама – навео је Гашић.

(Блиц)