Бабић: Не треба бити острашћен о делу Устава који каже да је Косово део Србије
НОВИ САД – Шеф посланичке групе Српске напредне странке у Скупштини Србије Зоран Бабић изјавио је да ће у процесу реформе политичког система и уставних промена све теме моћи да се ставе на сто, „од преамбуле до броја посланика“, али да ће коначну одлуку у том погледу донети грађани Србије. Бабић је најавио и промене изборног законодавства „и у погледу избора председника Репулике и парламентарних и локалних избора“. Поводом порука из Европске уније да се из Устава избаци преамбула о Косову, он је у емисији „Прави угао“ Радио-телевизије Војводине казао да постоје различита размишљања и да се о свему може разговарати, али без острашћености, као и да се цео тај процес не може свести само на прембулу.
„Могуће је да се све теме ставе на дневни ред, од преамбуле до броја посланика. Мислим да је добро да се о свакој теми говори са ампутираном политичком острашћеношћу. Прошло је време кад смо манипулисали осећањима људи у Србији и бусањем у груди јуначке“, поручио је Бабић, додајући да ће на крају о свим предлозима одлучивати грађани Србије.
Он је казао да је идеја његове странке да се око свих питања постигне најшири договор, због чега се и у формирању акционог тима, како је навео, СНС понела демократски приликом избора чланова тог тима.
Бабић је казао да се у јавности погрешно разумело да је акциони тим формиран за промену Устава Србије, наводећи да је његов задатак реформа политичког система „у чијем делокругу постоји много тема које не подразумевају саме по себи и уставне промене, као што су измене закона о политичким странкама, закона о референдуму и грађанској иницијативи, изборног законодавства…“ Међутим, како је навео, смањење броја посланика, за шта се залаже СНС, ипак не може да се изведе без промене Устава.
„СНС ће делегирати теме око којих желимо да дођемо до компромиса. У тај посао треба да буду укључени сви политички актери, не само у оквиру Скупштине Србије, већ и ванпарламентарне странке, представници цивилног друштва, САНУ…“, рекао је он.
Према његовим речима, у том процесу биће сагледана и најбоља европска решења, јер је Србија, како је навео, недвосмислено на европском путу.
Упитан који представници међународне заједнице ће бити укључени у рад тима, Бабић је казао да ће то бити „званични представници ЕУ који својим искуством могу да укажу на добра решења“, напомињући да је коначна олдука ипак на парламенту Србије.
Бабић је поновио да је смањење броја посланика са 250 на 150 веома важно за СНС јер би то донело уштеде од два милиона евра годишње у републичком буџету.
Упитан зашто је у јавном сектору запослено око 20 хиљада људи за последњих годину дана упркос забрани, ако је штедња најважнија, те зашто се издржавају државна предузећа, Бабић је казао да је „СНС крајње искрена у том погледу“.
„Не постоје невини у партијском запошљавању, али је одговорност пропорционална времену проведеном на власти. СНС је заслужна за увођење мораторијума на запошљавање. И треба изнети конкретне податке који је то број људи који се запошљава и да се то рашчисти“, рекао је шеф посланичког клуба напредњака.
Упитан које су промене политичког система неопходне, Бабић је казао да ће у изради тих предлога учествовати сви чланови тима и да намера СНС није да намеће само своје предлоге.
У погледу мандата, начина избора и надлежности председника Србије, он је казао да ће се сигурно разговарати о промени изборног законодавства и у погледу председничких и парламентраних и локалних избора.
Бабић је поручио и да би процес политичких реформи могао да да одговор на питање „ди су наши новци“, односно да разреши питање финансирања Војводине
Кад је реч о независном регулаторним телима и њиховим овлашћењима, он је казао да се тек од 2013. године стављају на дневни ред извештаји тих тела, као и да је 91 проценат препорука заштитника грађана државним органима прихваћен.
А у погледу кампање против заштитника грађана Саше Јанковића, Бабић је казао да посланици СНС не уређују медије, те да се Јанковић „нашао на насловним странама због неких приватних ствари из његове прошлости“.
Извор: РТВ