Марко Јакшић: Ђурић шета по Приштини док се Срби исељавају, а српски лидери на северу КиМ прогоне и хапсе

Marko_Jakšić

Поводом недавне шетње Марка Ђурића Приштином – “Демонстрација слободе кретања”

Приштина, Београд – Средином ове недеље шеф владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић био је у Приштини, где је разговарао са српским официром за везу Дејаном Павићевићем, прошетао градом, ручао у центру, обишао тамошњу цркву Светог Николе и посетио Грачаницу.

Ђурић је накнадно објаснио да је „његов задатак да покаже да је то нешто нормално и да то треба да буде саставни део нормализације односа“.

Бивши посланик у Скупштини Косова Рада Трајковић и функционер ДСС Марко Јакшић нису одушевљени овим Ђурићевим „излетом“, а политички аналитичар Душан Јањић не искључује могућност да косовски званичници ускоро узврате посетом Београду.

Рада Трајковић упозорава да би „Ђурићева демонстрација слободе кретања“ могла да буде најава уклањања жардињера из Парка мира у северном делу Косовске Митровице.

„Ђурић је показао да ако он може да шета Приштином и Срби могу да из северног дела града иду у јужну Митровици. Он са официром за везу може да разговара у Београду сваког дана. Све то ради се у тренутку када је извештајем америчког тужиоца Клинта Вилијамсона потврђено да је јужно од Ибра над Србима вршено етничко чишћење у континуитету, а шеф Еулекса хапси виђене Србе на северу КиМ по тајним оптужницама, што води дестабилизацији овог простора“, истиче Трајковићева за Данас.

Она каже да у Ђурићевом случају шетња Приштином није никакав проблем, зато што га тамо нико не зна. Она подсећа да је Борислав Стефановић, као главни преговарач Београда у техничком дијалогу, пре три године у Приштини дочекан каменицама, а да је Вејко Одаловић и током 1999. шетао по овом граду, јер је тада био начелник косовског округа, а и у сталној је комуникацији са Албанцима. Београдски медији, позивајући се на Канцеларију за КиМ, тврде да је Ђурић први српски званичник који је од 1999. прошетао Приштином.

„Ђурићева шетња по Приштини превршила је меру доброг укуса, имајући у виду актуелне прогоне и хапшења виђених Срба на северу КиМ, као и чињеницу да Срби напуштају овај простор. За првацима одлази и народ. Истог дана док је Ђурић шетао по Приштини, Еулекс је расписао потерницу за бившим и садашњим градоначелником Зубиног Потока Славишом Ристићем и Стеваном Вуловићем. То говори да ова власт води неозбиљну политику, по принципу село гори, баба се чешља. Какви економски пројекти, кад се Срби исељавају. Кога они више лажу“, каже за Данас Марко Јакшић, функционер ДСС.

Политички аналитичар Душан Јањић истиче да се „за разлику од оних који су као државни функционери Србије и пријатељи одлазили код Хашима Тачија, али нису хтели да се фотографишу, Ђурић се бар сликао, као доказ да је био у Приштини“.

„Тиме су демантоване спекулације приштинских медија да српски официр за вези Дејан Павићевић није у Приштини. Такође је измерио степен безбедности и охрабрио и друге Србе да дођу у Приштину. Ако је ова шетња била у духу Бриселског споразума, њом је потврђено да је Приштина главни град Косова. После овог било би у реду и да косовски официр за везу Валдет Садику са Хашимом Тачијем или неким од његових министара прошета Београдом“, објашњава Јањић за наш лист.

Марко Ђурић је изјавио да је са Павићевићем у Приштини разговарао о „обједињавању постојећих економских потенцијала и заједничком раду са представницима привремених институција на пројектима који би били значајни за обе заједнице“. Према његовим речима, бриселски разговори о Парку мира и жардињерама на мосту у Косовској Митровици наставиће се у септембру, до када се ништа неће мењати.

Поглавље 35 енигма

Одбор за КиМ Скупштине Србије усвојио је јуче Извештај о раду владине Канцеларије за КиМ за првих шест месеци 2014. и предлог њеног шефа Марка Ђурића да обе институције заједно посете јужну покрајину. На истој седници Тања Мишчевић, шеф преговарачког тима Србије за придруживање ЕУ, обавестила је Одбор о приступним преговорима о поглављу 35. Она је рекла да ово поглавље зависи од бриселског дијалога Београда и Приштине, али да се још не зна како је ЕУ ове преговоре у Бриселу повезала са европским интеграцијама Србије. Према њеним речима, још се не зна ни шта је садржај споразума о свеобухватној нормализацији односа Београда и Приштине, чије ће потписивање бити један до услова за Србију у поглављу 35.

Јелена Тасић – (Данас)