Вучић: „Немачка је сита наше приче у коjоj jедно говоримо, а друго радимо“
БEРЛИН – Председник Владе Србиjе Aлександар Вучић изjавио jе данас да Србиjа жели да буде искрен и отворен партнер међународноj заjедници, пре свега, чинећи све што обећа, те да намерава да обави своjе задатке на путу ка EУ, а да потом остаjе да Униjа њен учинак и оцени.
На конференциjи за новинаре у оквиру панел дискусиjе „Нови почетак према Бриселу – Србиjа на путу ка Eвропскоj униjи“, он jе рекао да се нови почетак односи на искрен однос, а с обзиром на сазнање да jе Немачка, како jе навео, сита српске политике коjа се разликуjе зависно од тога да ли jе за домаћу или међународну употребу.
„Нови почетак jе зато што знам да су многе земље сите наше приче у коjоj jедно говоримо и друго радимо. Нови почетак jе да оно што говоримо и урадимо, мислимо. Tо jе нови почетак у односима Србиjе и свих осталих у свету“, обjаснио jе Вучић мото скупа чиjи су организатори форума Србиjа Немачка и немачки Савет за спољну политику.
Tо другим речима значи, додао jе, да ако каже да ће питати за цену гаса у Mоскви то ће и учинити, jер jе такав поштен и одговоран приступ, без скривених порука и лоших намера веома важан за Србиjу.
„Уколико Србиjа буде урадила оно што jе пред њом, своj домаћи задатак, jер не тражимо ништа од других, већ само да испунимо што jе пред нама, онда од Немачке и других партнера у EУ тражимо да краjем 2018, 2019. или 2020. процене да ли jе Србиjа обавила своj посао“, поручио jе премиjер.
Србиjа, како jе навео, жели да на jесен отвори нова поглавља у преговорима са EУ – захваљуjући Немачкоj да отвори поглавље 32 о финансиjскоj контроли, затим да почетком идуће године отвори и поглавља 23 и 24, док jе у међувремену, додао jе, са 18 скрининга већ завршен велики технички посао за 35 поглавља.
Поновио jе и да ће отварање поглавља 23 и 24 утицати на већу ефикасност правосуђа и подсетио на нулту толеранциjу владе у Београду према корупциjи, због чега jе, иако веома самокритичан по том питању, уверен у напредак, пре свега кроз акциони план за борбу против корупциjе, а уз помоћ неколико важних закона коjе jе држава усвоjила у тоj области.
С тим у вези jе подсетио да Србиjа очекуjе мишљење из Брисела о закону о узбуњивачима, за коjи каже да jе jедан од наjбољих у региону.
Да jе Србиjа добро место за инвестирање Вучић jе илустровао податком о прошлогодишњоj размени Србиjе и Немачке од три милиjарде евра, што jе за 14 одсто више него 2012, указуjући при томе да су повећани и извоз и увоз, а да jе наjвише повећан извоз производа из Србиjе коjе праве немачке компаниjе у Србиjи.
„Tо показуjе да jе Србиjа добро место за инвестирање немачких компаниjа и да могу да праве jеднако квалитетне производе као и свуда у свету“, оценио jе он.
Наводећи да jе у првом тромесечjу извоз порастао за 21 одсто, те да износи 343 милиона,док jе истовремено увоз већи за 13,3 одсто и износи 443,9 милиона евра, Вучић jе констатовао да jе Немачка инвестирала 1,35 милиjарди евра, а заjедно са фирмама-ћеркама из Aустриjе то jе готово 1,7 милиjарди евра.
Србиjа jе, према његовим речима, покушала да обезбеди наjбоље могуће услове за инвеститоре, али има jош много тога што треба поправити како би немачким компаниjама били обезбеђени наjбољи услови за улагање – како би се осећале као код куће.
Подсетивши да jе последњи покушаj доношења модерног закона о раду пропао 2002. године, премиjер jе наjавбио да ће нова верзиjа у скупшштини бити ове недеље, те оценио да ће то бити jедан од наjмодерниjих закона.
„Готово никоме ниjе пало на памет да либерализуjе тржиште рада у последње 12 године, а ми смо донели одлуку да идемо у флексибилниjе тржиште, да можемо да будемо приjемчивиjи за све инвеститоре“, обjаснио jе он.
Наjављуjући усваjање закона о приватизациjи и стечаjу, као и о планирању и изградњи, Вучић jе рекао да ће и они бити усклађени са европским законима те да ће заjедно чинити бољи подстицаjни пакет за инвеститоре, с коjима се сложио да су велики проблем поступци коjи предуго траjу.
Kоначно, оценивши српско-немачке односе као никад боље, премиjер jе изразио спремност да „увек прихватимо различите врсте замерки од већег партнера и да саслушамо, исправимо што jе код нас погрешно“, али да истовремено посебно ценимо што jе Немачка спремна увек да саслуша Србиjу и види шта jоj jе међу политичким и економским интересима приоритет.
„Србиjа ће у политичком смислу бити носилац регионалне стабилности и уверен сам да нећемо изневерити немачке партнере“, поручио jе Вучић, приметивши да jе његова недавна посета Берлину у Србиjи добро оцењена, а он лично да jе изузетно задовољан разговором с канцеларком Aнгелом Mеркел.
Скуп у Берлину су отворили шеф немачке дипломатиjе франк Валтер Штаjнмаjер и председник Владе Србиjе.
На панел дискусиjи, о свеобухватним структурним реформама у Србиjи, говоре и потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Kори Удовички и министар привреде Душан Вуjовић.
На скупу, поред представника српске владе говори и Бодо Хомбах, некадашњи шеф уреда канцелара и Уве Бергхаjм, члан Управног одбора немачке компаниjе фалке.
У току дана, премиjер и чланови српске делегациjе – министри Удовички и Вуjовић, као и председник Привредне коморе Србиjе Жељко Сертић – разговараће са немачким инвеститорима, на састанку коjи заjеднички организуjу Доjче банк и форум Србиjа Немачка.
Вучић ће се састати и са бившим немачким канцеларом Герхардом Шредером, коjи jе недавно боравио у Београду, и као почасни гост форума Србиjа Немачка, присуствовао званичном почетку рада ове институциjе.
Председник Владе Aлександар Вучић састаће се и са председаваjућим Oдбора за EУ немачког Бундестага Гинтером Kрихбаумом, наводи се у саопштењу.
После свечаног оснивања у Београду у априлу, скуп у Берлину jе уjедно и прво представљање форума Србиjа Немачка у Немачкоj.
Циљ овог скупа jе да се немачкоj стручноj jавности представе намере и циљеви нове српске владе у спровођењу наjављених реформи, навели су организатори.
Танјуг