Вучић: „Србија у срцу Европе“, али без свог срца – КиМ
БЕОГРАД – Пред Србијом стоје тешке реформе, али је спремна за нову, изазовну будућност и до 2020. године може да заврши преговоре са Европском унијом, поручио је премијер Србије Александар Вучић у данас објављеном ауторском тексту за британски „Фајненшел тајмс“.
„Док се међународна заједница бори са ситуацијом у Украјини, Србија је кренула у мирну, али темељну политичку трансформацију. 16. марта одржали смо парламентарне изборе и резултати су одразили нову еволуцију у демократској историји Србије. Они су показали да је читава наша нација сада уједињена иза нове визије – Србија у срцу Европе“, навео је Вучић.
Он је рекао да Влада нема илузија када је реч о обиму задатака са којима се суочавамо, али да нећемо губити из вида наше циљеве.
Први приоритет Владе је економија, каже премијер и додаје да са неопходним реформама Србија може опет да постане регионални лидер у индустрији и пољопривреди и у плодна дестинација за стране инвестиције.
„Уложићемо максималне напоре у борби против незапослености како бисмо понудили праву будућност талентованим, вредним и посвећеним људима Србије, ставили наше јавне финансије на одрживе темеље и створили боље окружење за инвеститоре и предузетнике“, рекао је Вучић у тексту објављеном у он-лајн издању „Фајненшел тајмс“.
Лазар Крстић остаје министар финансија који ће, наводи премијер, наставити са политиком уравнотежавања државног буџета и превазилажења неодговорног фискалног наслеђа Србије.
Ти предлози су већ добили подршку ММФ и глобалне финансијске заједнице и ми ћемо осигурати да се они остваре. На том путу биће тешких одлука, оценио је премијер и истакао да ће морати да се обуздају веће плате у јавном сектору и уведу платни разреди како бисмо обезбедили да исти посао буде једнако плаћен.
Када је реч о процесу приватизације, у оним компанијама које остану у потпуном или делимичном власништву државе, менаџмент ће бити професионализован, а извештавање и транспарентност ће бити усклађени са најбољом међународном праксом, најављује премијер.
„Циљ нам је да кроз ове мере смањимо буџетски дефицит на три одсто до 2017. године, што би сврстало Србију међу најбоље примере у свету“, каже он.
Међутим, према његовим речима, фискална стабилизација је само један део решења, земљи је потребан и раст, а ради побољшања инвестиционих услова у процедури је чак измена 21 закона.
Наше реформе ће, како пише Вучић, укључивати нов, флексибилнији закон о раду, један „шалтер“ за административне дозволе које су се раније тешко добијале и измењени закон о стечају да бисмо финансијском сектору осигурали извесност потребну приликом одобравања кредита.
Србија ће, према његовим речима, заиста бити „отворена за бизнис“ у наредне четири године.
Победа над корупцијом је кључна ако желимо да привучемо стране инвестиције неопходне за изградњу боље будућности за Србију, рекао је Вучић и изразио наду да такав његов став о корупцији неће бити доведен у питање.
„Нико није недодирљив и сви су једнаки пред законом. Нико никад неће моћи да се обогати о трошку државе и грађана и ми већ покрећемо иницијативе да осигурамо да тако и буде“, поручио је он.
Промене, према његовим речима, неће бити само економске природе. „У стварању нове будућности за Србију, ми морамо да оставимо тешку прошлост иза себе и да решимо питање које је најосетљивије за многе Србе – питање односа са Приштином“, оцењује Вучић и додаје да је ту већ направљен „прави напредак када смо сели за преговарачки сто са Хашимом Тачијем како бисмо окончали дуготрајни ћорсокак“.
„Споразум са Приштином потписан у априлу прошле године био је прави продор и утабао је пут за отварање приступних преговора Србије и ЕУ почетком ове године. Наставићу да играм активну улогу у овом процесу“, рекао је премијер.
„До 2020. године намеравамо да завршимо преговоре са ЕУ. Неки кажу да је то оптимистички, али ми знамо да Србија то може“, сматра он.
Танјуг