Деда Мраз је у торби донео – отказе, порезе, скупљу струју, хлеб и млеко…

santa-claus3

„Да ли сте били добри током целе године и сада очекујете поклоне?“, упита насмејани Деда Мраз, и на ваш потврдни одговор извуче из велике црвене кесе шарено упаковане дарове – отказ за најмање 100.000 људи, повећање пореза, поскупљење струје, хлеба, млека, шећера, уља, брашна, воћа, поврћа, меса, горива, превоза, лекова, компјутера и много чега другог. Овако би у бајци изгледало оно што у реалном животу заиста очекује становнике Србије и то већ одмах на почетку године у коју смо закорачили.

Наиме, када је куцнула поноћ у новогодишњој ноћи, а сви пожелели једни другима напредак и бољи стандард у 2014.г., на снагу је ступио закон који предвиђа повећање ниже стопе ПДВ-а, и то због смањења буџетског дефицита и ради усаглашавања Србије са стандардима Европске уније у области опорезивања потрошње.

Дакле, нижа стопа пореза на додату вредност у Србији од првог јануара је повећана са досадашњих 8 на 10 посто, а код промета и увоза компјутера и рачунарских компоненти на читавих 20 процената, што ће за последицу имати раст цена такорећи свих основних животних намирница, лекова и медицинских средстава, хотелских и угоститељских услуга, новина и уџбеника. И што се каже у таквим приликама – опростите ако сам нешто још заборавио да споменем.

Тим поводом, у Удружењу потрошача Србије су изразили уверење да ће грађани убудуће најмање куповати месо и сухомеснате производе јер је то, како кажу, нешто што је највише поскупело и што један просечан потрошач себи неће моћи да приушти.

Међутим, ни то није све. Све плате у јавном сектору које износе више од 60.000 динара су смањене за једну петину, а плате које су веће од 100.000 динара од сада су мање за једну четвртину. То конкретно значи да ће убудуће на пример и плата премијера и вицепремијера бити мања за отприлике 20.000 динара, што логички упућује на закључак да ће по свему судећи и они од сада у одређеној мери оскудевати на основним животним намирницама, те да неће бити у могућности као раније да купују месо, а није искључена ни могућност да ће можда каснити и у плаћању рачуна за струју.

Иначе, министар финансија је овај талас поскупљења образложио речима да „другог пута нема“, и још је додао да су „многе земље у Европи биле су у сличној ситуацији“, те дословно најавио да ћемо и ми сада проћи кроз то исто.

А с обзиром да знамо које су то европске земље на које је мислио министар Крстић, а ради се пре свега о Грчкој и Шпанији, онда можемо само да се сетимо неких прошлогодишњих снимака са грчке телевизије, на којима су се бројни Грци буквално отимали испред камиона из кога су пољопривредници делили бесплатно поврће, зато што су по њиховим речима – смањене плате и повећани порези учинили живот неподношљивим.

Дакле, када се сетимо поменутих сцена у тој чланици Европске уније са крајњег југа Балкана, онда можемо само да наслутимо шта очекује и грађане Србије после најаве српског министра финансија – да ћемо и ми сада проћи кроз оно кроз шта су прошле многе земље у Европи које су биле у сличној ситуацији. Било како било, то сигурно нису они поклони од Деда Мраза које су многи са надом очекивали у новој години.

Ратко Паић / Глас Русије