Терором протерују Србе са Косова

povredjeni_srbi

Насиље над Србима повратницима на Космету се наставља. Група Албанаца у петак је претукла петорицу Срба док су брали јабуке у атару села Гојбуља, код Вучитрна.

Председник Гојбуља Братислав Костић је објаснио да су Срби пошли трактором да беру јабуке и да су набрали око 50 џакова, а онда су нападнути. Полиција је вратила трактор са само четири џака јабука, а мештани кажу да су видели Албанце како јабуке из џакова бацају у реку.

Повређени Срби – Милан Јовановић, Мирко Томашевић, Бранимир Марковићи Јован Јовановић – пуштени су на кућно лечење. У косовско-митровачкој болници задржан је најтеже повређени Александар Перић. Лекар Саша Димић каже да Перић има тешке повреде у пределу врата, главе, леђа, руку и ногу, али да није у животној опасности. Нападнути је испричао како је са својим рођацима и комшијама дошао на обод села да обере јабуке и да су Албанци напали кад су се спремали да крену својим кућама.

– Из оближњег воћњака осморица крупних младића који су носили мотке су насрнули на нас и ударали нас док нисмо пали на земљу. Бранили смо се колико смо могли, али су они наставили да нас шутирају ногама по стомаку, грудима и глави – истиче он и наглашава да ово није први напад на њега и његове комшије.

Како наводи, од 1999. мештани су стална мета Албанаца из Мироче.

– Они су нас нападали да би нам потом са њива односили кромпир, кукуруз, јабуке, пасуљ и другу летину. Џаба смо се жалили Косовској полицији, ниједном од нападача, иако их је лако идентификовати јер их све познајемо, није фалила ни длака са главе – каже Перић.

Нападнути и претучени Милан Јовановић каже да су се Албанци толико осилили, па узурпирају и њихова имања.

– У селу има још 60 српских домаћинстава. Албанци по сваку цену желе да нас отерају и отму нам земљу и куће. Ако нас неко не заштити, тешко да ћемо опстати- нагласио је Јовановић.

С друге стране, Шиптари су пуцали на раднике Србијашума у атару куршумлијског села Трмка на административној линији с Косовом. Живорад Јанићијевић, радник Србијашума који је једва извукао живу главу, каже да је пуцњава трајала десетак минута

– У једном делу избројали смо посечена стабла и вршили процену штете. Кад смо се мало приближили административној линији сачекала нас је рафална паљба из неколико пушака, а чули су се и појединачни пуцњи, вероватно из пиштоља. Меци су фијукали кроз крошње дрвећа, а ми смо се сакрили иза стабала – испричао је Јанићијевић.
Радници предузећа Србијашуме побегли су кроз шуму ка територију општине Куршумлија. Случај је пријављен полицији, али она није утврдила ко је пуцао.

Отимају оранице

Мештани Гојбуље раније су тражили од заменика премијера Косова Слободана Петровића да реши проблем села Мироче које је удаљено три километра од њиховог, а из кога су Срби избегли после мартовског прогрона 2004. У том селу је, како је навео, једна албанска породица узурпирала више десетина хектара земљишта, што жели да уради и са земљом села Гојбуља.

И бунари на мети

Србима повратницима у селу Грабац код Клине украдена је седма пумпа за воду са бунара из кога точе воду за пиће. Председник села Радоња Магић рекао је да је полиција обавила увиђај, али да ниједан крадљивац пумпи до сада није откривен.
– Ово је седма пумпа за воду која је украдена од како смо се 2002. вратили у наше село. Пре рата сви смо имали своје бунаре, али су те бунаре затрпали. По повратку, водом смо се снабдевали са мањег изворског бунара, који је Кфор на наш захтев проширио 2008. – рекао је Магић. Мештани су сада приморани да воду за пиће доносе пешке са извора који је удаљен 700 метара. У селу Грабац је пре рата било 44 домаћинства, а данас живи осам породица.

Д. Н. П. – Б. Р. / ВЕСТИ