Словак спасао 630 српске деце од НАТО бомби: 25 година касније добио награду за несебични подвиг
Јозеф Шкултети из Словачке, који је спасавао српску децу под бомбама 1999. године, премештајући их на сигурно у словачке породице, добио је посебну награду Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“ поводом 25. година од НАТО агресије.
Јозеф је, наиме, самоницијативно покренуо хуманитарну акцију премештања 630 српске деце, према евиденције Матице Словачке, са циљем да их заштити од страдања и стресова узрокованих НАТО бомбардовањем.
По завршетку рата сва деца су у његовој организацији враћена у Србију.
„Не могу да опишем колико ми значи радост тих малишана којој сам био сведок када је дошао тренутак да се врате у своју земљу. Многи никада пре тога нису били у иностранству. Уместо рата и сирена, омогућили смо деци један леп излет, стекли су нове пријатеље и научили нешто ново“, прича са задовољством Јозеф и подсећа да се прошле године у Кисачу одржао скуп шездесетак, сада одраслих људи, који су тада пребачени у Словачку.
Да би остварио свој хумани план, Јозеф Шкултети је морао лично да дође у Србију, пошто су возачи аутобуса тражили да он буде у првом аутобусу који улази у земљу под бомбама.
Шкултети је морао и да организује набавку бензина за родитеље који су желели да из удаљених делова Србије доведу децу до логистичких центара у Новом Саду и Бачком Петровцу.
За подршку деци која се у ратним условима раздвајају од породица, оформио је и посебан тим волонтера и психолога.
Првих дана боравка у Словачкој сва деца су била бесплатно смештена у хотелу „Партизан“ чији је Шкултети власник.
На иницијативу члана из Архива Војводине Небојше Кузмановића и „Адлигата“ Кристијана Обшуста и председника Виктора Лазића, у чијем Музеју књиге и путовања се налази Словачки кутак, уручена је специјална награда Шкултетију „за исказано доброчинство и помоћ Србији у најтежим тренуцима, за несебичину подршку онима којима је помоћ била најпотребнија, за развијање пријатељства међу народима“.
Истовремено је поднета иницијатива Канцеларији за ордене Председника Републике Србије да се Шкултетију додели одговарајуће државно одликовање.
Шкултетију ће бити уручена и почасна чланска карта Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“.
Извор:
ИН4С