Командант КФОР-а и генерал Диковић деле мишљење око севера КиМ

ljubisa-dikovic-volker-halbauer

БЕОГРАД – Командант Кфора Фолкер Халбауер изјавио је да за северни део Косова неће бити никаквог војног решења, односно да је такво решење искључено и да је потребно политичко решење проблема, а кључна је спременост која се показала са свих страна.

Он је поручио да ће Кфор реаговати ако се наруши безбедност на Косову, да добро сарађује с начелником Генералштаба Војске Србије Љубишом Диковићем и да би војска Албаније морала да га пита за улазак на Косово.

Оцењујћи садашњу ситуацију на Косову и Метохији „мирном и стабилном“, са изузетком на северу, где је „мирна и напета“, немачки генерал Халбауер је истакао да се и безбедносна ситуација у четири општине на северу „креће у позитивном смеру“.
„Кфор се неће мешати у политичке процесе и у спровођење реда и закона за који су задужени косовска полиција и Еулекс, али ћемо ступити у акцију ако се наруши безбедност. За ту мисију располажемо са доста средстава и људи. И, наравно, ми стварамо безбедносне предуслове да би политички процес могао да се настави“, нагласио је Халбауер.

Он дели мишљење начелника Генералштаба Војске Србије генерала Диковића, са којим је у контакту, а који на северу види позитивне помаке. Халбауер је у интервјуу данашњим „Новостима“ истакао да је 5.000 војника, колико их сада броји Кфор, у односу на 50.000 колико их је било 1999. и 2000. године, „већ добар показатељ да се стање доста променило набоље“.
„Започети преговори у Бриселу веома су важан корак у том процесу. Почетком ове године никада не бих поверовао да ће се већ овога месеца постићи толики напреци. Доста су се напрезали и Београд и Приштина. Изражавам велико поштовање за оба премијера. Треба им честитати на до сада постигнутом. Међутим, треба још доста посла да се заврши“, рекао је Халбауер

Размена информација је кључно питање, јер грађани на северу морају бити информисани да би били свесни свог положаја.
„Кфор је мултинационална организација у чијем саставу је више од 30 нација. Њихов задатак и допринос је исти, тако да је сасвим свеједно из које земље долазе. Чуо сам ‘наводе’ да та јединица има посебне способности и задужења, али то није тачно. Америчка јединица је у саставу бригаде са центром у источном делу и нема посебну намену“, рекао је Халбауер.

Он је подсетио да је генерални секретар НАТО јавно рекао да ће Кфор остати надлежан за безбедност и да подржава започети политички процес, тако да се у улози Кфора ништа не мења.
„Кфор и даље чува Високе Дечане и Пећку патријаршију, али смо започели предају одговорности над Патријаршијом. Тај процес ће трајати месецима јер има доста предуслова које косовска полиција мора да испуни. Институције Косова формирају посебну јединицу за заштиту верских објеката и она је доста напредовала. Пратили смо њен развој, обучавали их, а у процес су укључени и Еулекс који испитују њихову спремност у полицијском смислу, као и ОЕБС, јер се обраћа пажња и на способност у културном и сваком другом смислу. Нисмо везани за временске рекове већ за предуслове: да ли ће и када бити испуњени. Читав процес је на добром путу. Истичем да смо предају одговорности урадили у договору са владикама СПЦ на Косову“, истакао је он.
„Кфор подржава Косовске безбедносне снаге (КБС) од 2008. године и недавно су их представници НАТО прогласили организацијом са пуним капацитетом, спремношћу и опремљеношћу. Али, то не значи да ће оне променити улогу која се тиче бриге о безбедности људи у домену цивилне заштите, односно спасавања становништва од хуманитарних и природних катастрофа. За сада тако остаје“, нагласио је Халбауер .

Он је казао да споразума о сарадњи „две војске“ између Косова и Албаније нису новост, а склапају се у циљу усавршавања и обучености. „Али, да би војска Албаније могла ући на Косово, по Резолуцији 1244 ја бих морао бити питан о томе, тако да по том питању не видим никакву опасност“, нагласио је Халбауер.

Он је поновио да је Кфор и даље по Резолуцији 1244 задужен за безбедност на непристрасан и независан начин и да ће наставити тако да функционише.

Халбауер је нагласио да је сарадња са српским снагама, поготову са генералном Диковићем, стварно добра.

Он је рекао Кфор годинама има заједничке патроле са српском армијом, али Кфор није решење за питање крађе шума што чине Албанци са Косова у централној Србији.“ То није граница, већ административна линија и због тога се овај процес мора решити политички. То морају да реше Београд и Приштина“, поручио је Халбауер.

ТАНЈУГ