Преминуо Ђорђе Михаиловић, чувар Зејтинлика у Солуну
Више од шест деценија неуморно са великом љубављу и преданошћу дочекивао је чика Ђорђе потомке српских ратника страдалих на Солунском фронту у Првом светском рату
Чувар српског гробља „Зејтинлик“ у Солуну, чувени чика Ђорђе Михаиловић, преминуо је данас у 96. години.
Тужну вест саопштио је министар спољњих послова Србије Ивица Дачић.
„Још једна тужна вест данас – у 17:30 часова, у 96. години умро је чика Ђорђе Михаиловић, чувар „Зејтинлика“, српског гробља у Солуну“, написао је српски шеф дипломатије.
Он је додао да је био трећа генерација чувара српске историје и гробова српских јунака.
„Животна жеља му је била да добије српски пасош и та жеља му је испуњена. Искрено саучешће породици и свим пријатељима. Нека му је вечна слава!“, написао је Дачић на Инстаграму.
Ђорђе Михаиловић рођен је у Солуну 1. маја 1928. године и више од пола века спремно је дочекивао и испраћао потомке српских ратника страдалих на Солунском фронту у Првом светском рату.
Био је трећа генерација Михаиловића, чувара српске историје и сена српских војника погинулих током пробоја Солунског фронта, знао је причу о скоро сваком страдалом јунаку чије су кости почивале на Зејтинлику, гробљу на којем почива 7.441 ратник и које је један од најзначајнијих симбола српског националног бића.
Одликован је орденом српске заставе другог степена.
Пре 10 година о њему је снимљен документарни филм „Последњи чувар“.
Тадашњи министар спољних послова Никола Селаковић, и директор управе за сарадњу са дијаспором Арно Гујон уручили су му 2021. у име државе признање „Мајка Србија“ а 2020. добио је и српски пасош, што му је била животна жеља, захваљујући министру Ивици Дачићу коме се поверио, а који је као и бројне спрске званичнике и сваког грађанина Србије и шире, деценијама дочекивао на српском војничког гробљу на Зејтинлику.
О чика Ђорђу написана је и књига „Чувар светих хумки“, а у Републици Српској снимљен је филм „Чувар части и поноса – Ђорђе Михаиловић“.
„Живео сам за дан када ми је Србија доделила држављанство. Живео сам, једнако, као и у нади да доживим стогодишњицу пробоја Солунског фронта, а вама сам то, онда, поверио. Дочекао сам, ето, и једно и друго“, рекао је Михаиловић тог дана када му је пасош уручен.
Додао је да је то признање и за њега и за његове претке, који су обављали ту часну дужност.
Први чувар гробља био је деда чика Ђорђа, Саво солунски добровољац, рођен 13 километара од Котора, у Грбљу, кога је, како неки извори кажу, краљ Александар именовао на челу државне комисије да сакупи посмртне остатке својих сабораца и пријатеља са бојишта и 250 гробаља широм Солунског фронта.
О њиховим гробовима бринуо се до 1928. године, када је умро и када је чување започете традиције али и историје наставио Ђорђев отац Ђуро који је гробове српских јунака сачувао у току Другог светског рата од нацистичке пљачке понекад и лукавством тврдећи да НН на крсту на српском језику значи Непознати Немац.
Након смрти 1961. године ту личну часну дужност, више од шест деценија неуморно са великом љубављу и преданошћу обављао је чика Ђорђе.
Сваког путника намерника дочекивао је са шајкачом, у војничкој јакни и цокулама, и уз питање „одакле сте“ причао причу о погинулим јунацима тога краја, а није било места у Србији за које није чуо иако никада није био, јер је из сваког бар неко страдао на Солунском фронту.
Деда и отац чика Ђорђа сахрањени су на Зејтинлику, где ће и он почивати.
Награда „Мајка Србија“ додељује се за изузетан допринос, резултате и заслуге постигнуте у области односа матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону у хуманитарним активностима, развијању и јачању међусобних веза, унапређивању економске сарадње, и другим активностима којима се доприноси матичној држави, дијаспори и Србима у региону.
Када је уручена чика Ђорђу рекао је – „ја сам сиромах из сиромашне породице. Нисам био ни много добар ђак. Волео сам само историју и географију. Цео свој живот посветио сам гробљу“.
Вучић и Додик упутили саучешће
Председници Србије Александар Вучић, и Републике Српске Милорад Додик, породици деда Ђорђа упутили су саучешће и осврнули се на његову преданост послу и родољубљу.
Вучић је написао да је „скроман и тих, веран својој отаџбини и народу, задужења је обављао ревносно и са огромним поштовањем према сенама оних којима је Србија била највећа светиња“, поручио је Вучић на Инстаграму.
„Са истом преданошћу је гостима и посетиоцима причао о подвизима наших ратника, због којих је Србија данас поносна на свој слободарски дух и предачко наслеђе. Поштован и вољен од народа, достојан дужности која му је поверена, чика Ђорђе је отишао тихо, јер је тако и живео, показавши целом нашем роду да однос према прецима, одређује будућност потомцима“, додао је председник Србије и још једном изразио дубоко саучешће породици и поштоваоцима ове часне старине.
Председник Републике Српске Милорад Додик упутио је нешто раније телеграм саучешћа породици Ђорђа Михаиловића.
„Искрено сам ожалошћен тужном вешћу о смрти деде Ђорђа Михаиловића, којег ћемо памтити као великог патриоту и родољуба“, навео је Додик, а саопштено је из његовог кабинета.
Председник Републике Српске нагласио је да одлазак Михаиловића представља велики губитак за породицу и пријатеље, али и српски народ.
„У име грађана Републике Српске и у своје име, упућујем вам изразе најдубљег саучешћа и саосећања“, наводи се у телеграму саучешћа Додика.
Извор:
РТ