Београд: Око 100.000 грађана на протесту „Србија против насиља“. Река људи се мирно сливала од Скупштине, кроз Кнеза Милоша, ка Газели. Звиждуци испред Владе Србије, грађани скандирали: „Вучићу, одлази!“

У 18 часова испред Скупштине Србије у Београду почео је други по реду протест Србија против насиља. Протест организује опозиција, који тражи одговорност власти и надлежних за два масовна убиства која су се догодила прошле седмице у Србији.

20:01 Грађани окачили транспарент „Доживотна робија“ на зграду Владе Србе

Грађани окачили транспарент „Доживотна робија“ на зграду Владе Србе.

19:30

Скандирање „Вучићу, одлази“

Грађани у протестној шетњи узвикују „Вучићу, одлази!“. 

19.26 Грађани полако пристижу до Сава центра, где ће се колона највероватније зауставити. Полицајаца нема, а грађани који су на челу колоне претпостављају да ће испред Сава центра још једном бити прочитани захтеви.

19. 16 Блокиране су обе траке ауто-пута. Почетак колоне је тренутно стигао до пола моста на Газели, док је крај колоне тек сада прошао Улицу српских владара.

19. 10 Блокиран је део ауто-пута ка Новом Београду, грађани и даље пристижу.

19.03 Грађани стижу до Газеле и очекује се да ће сваког тренутка бити блокиран ауто-пут. Док је почетак колоне већ на Газели, последњи у колони тек сада улазе у Кнеза Милоша. 

18:55 Значајно више грађана него на прошлом протесту

Twitter embed code generator

18.40 Више десетина хиљада грађана у тишини се креће Улицом Кнеза Милоша ка Газели. За саобраћај је затворена и Улица српских владара. За тренутак застало се на раскрсници испред Владе Србије, где су грађани звиждали и скандирали „оставке!“.

18:36 Још грађана се прикључује шетњи

Грађани се шетњи прикључују и са раскрснице Немањине и улице Кнеза Милоша, код зграде Владе.

18:34 Миша Вацић омета протест

Како јавља репортерка Нова.рс са терена, обезбеђење на скупу покушава да склони лидера Српске деснице, Мишу Вацића.

Он се налази на почетку поврке и омета скуп.

Редари су позвали полицију.

18:26 Креће шетња ка Газели

Грађани који су се окупили код Скупштине, полако крећу ка Газели.

Подсећамо, први протест „Србија против насиља“, који се одржао у понедељак, 8. маја, окупио је, према тврдњама организатора, 50.000 људи.

18.19 Прочитани су захтеви опозиције, а највећи звиждуци и изливи незадовољства окупљених били су када је поменуто да се траже оставке министара Александра Вулина и Братислава Гашића, али и при помену телевизија Пинк и Хепи. Грађани полако крећу ка Кнеза Милоша и даље ка Газели. 

18.09 Процене су да је већ сада испред Скупштине неких 10.000 људи.

17:57 Н1: Полиције нема код газеле, саобраћај се одвија нормално

Репортер Н1 који се налази на надвожњаку изнад Газеле јавља да полиције нема нити на прилазима мосту нити на надвожњаку и да се саобраћај одвија нормално.

17.54 Како се повећава број грађана, тако расте и број полицајаца. У односу на први протест, више је и грађана и полиције која обезбеђује скуп. Према првим проценама репортера са терена неколико хиљада људи је тренутно испред Скупштине и у Пионирском парку. Ту су и представници Народне странке, ДС, Зелено-леви блок..

17.42 Грађани се окупљају испред Скупштине, саобраћај блокиран, тренутно је присутан мали број полицајаца, јављају репортери Данаса. Код цркве Светог Марка окупљени су грађани, који би требало да се придруже групи код Скупштине.

16:42 Председник Скупштине предложио да седница о безбедности буде следећег четвртка

Посланик Срђјан Миливојевић рекао је за Н1 да је председник Скупштине Србије Владимир Орлић понудио да седница на којој би се расправљало о безбедносној ситуацији у земљи после масовних убистава, буде одржана следећег четвртка.

Захтев за одржавање седнице потписала су 84 посланика. 

16:37 Ово су захтеви опозиције

Захтеви протеста су: Хитно заустављање даље промоције насиља у медијима и јавном простору, укључујући и смену Савета Регулаторног тела за електронске медије.

Организатори траже гашење штампаних медија и таблоида који промовишу мржњу и насиље и континуирано крше новинарски кодекс, као и, како су навели, одузимање националних фреквенција телевизијама (које) промовишу насиље попут Пинка и Хепи ТВ.

Захтевају и „укидање програма који промовишу насиље, неморал и агресију на телевизијама са националном фреквенцијом, попут ријалити програма“.

Траже и смену министра просвете Бранка Ружића (који је поднео оставку), министра унутрашњих послова Братислава Гашића и директора Безбедносно информативне агенције Александра Вулина.

Оценли су у саопштењу да је оставка министра просвете доказ да власт познаје само притисак грађана и да је, како су указали, неопходно истрајати док се сви захтеви не испуне.

Траже и сазивање седнице Народне скупштине на којој ће се размотрити одговорност Владе Србије и безбедносна ситуација у земљи као и, како су додали, дугорочна решења која је неопходно применити како до оваквих (трагичних) догађаја никада више не би дошло.

Извор:
НСПМ