Инсајдер специјалних снага: ЦИА управља саботажним нападима на руској територији

eksplozija-rusija

ЦИА користи обавештајне службе једне европске земље НАТО-а за спровођење саботажних напада унутар Русије, известио је у суботу истраживачки новинар Џек Марфи, позивајући се на неименоване бивше америчке обавештајне и војне званичнике.

У извештају се наводи да нема америчког особља на терену у Русији, али да операцијама управља ЦИА. САД користе обавештајне службе свог савезника да додају додатни слој уверљивог порицања, а бивши званичник америчких специјалних операција рекао је Марфију да је тај слој био главни фактор у порицању напада од стране председника Бајдена.

Марфи је рекао да није именовао земљу НАТО-а чије су обавештајне службе коришћене у извештају јер би „то би могло да угрози оперативну безбедност ћелија које су још увек оперативне у Русији“.

Извештај се појавио на Марфијевој личној веб страници, а у белешци на крају чланка објаснио је зашто га није објавио медиј. „Док сам радио са уредницима у мејнстрим публикацијама од мене је тражено да радим ствари које су у једном случају биле незаконите и неетичке, а у другом случају сам осетио да је високи званичник ЦИА-е могао да уреди мој чланак дајући изјаве у записнику, пре него што је процурила прича у Њујорк тајмсу да поткопа овај комад“, написао је он.

Према извештају, тајна операција унутар Русије се годинама припремала. Два бивша војна званичника изјавила су да су шпијунске службе те земље НАТО-а сакриле складиште експлозива и опреме у Русији пре више од једне деценије, а део опреме је недавно коришћен.

Бивши званичник америчких специјалних операција и америчка особа обавештена о операцији рекао је да се ЦИА није мешала у операције те земље НАТО унутар Русије све до 2014. Први пут када су ћелије “спавачи” ушле у Русију којима су управљале и ЦИА и НАТО савезник шпијунска служба било је 2016. године, а више је ушло у земљу наредних година.
Савезник из НАТО-а је тајним оперативцима пружио приче да објасне њихово присуство у Русији и документе који поткрепљују те приче. У извештају се наводи да је отприлике у време када је Русија извршила специјалну операцију у Украјини 24. фебруара, шпијунска служба савезника НАТО-а активирала своје спаваче ћелије у Русији користећи тајну комуникацију, и да су биле спремне за наређења о томе на које циљеве да ударе.

Није јасно за колико су напада одговорне ћелије “спавачи”, али је од војне интервенције дошло до низа мистериозних експлозија на руским војним објектима, електранама и железницама. Извештај сугерише да су диверзанти могли да стоје иза пожара у априлу на истраживачком институту руских Ваздушно-космичких одбрамбених снага, у којем је погинуло више од 20 људи.

Саботажне операције које ЦИА надгледа захтевају председнички налог. Председник Обама је пре него што је напустио функцију потписао налог којим се дозвољавају тајне акције против Русије због навода да се Москва мешала у изборе 2016, тврдња која никада није доказана.

Према The Washington Post-у, Обамин налог омогућава „постављање сајбер оружја у руску инфраструктуру, дигиталног еквивалента бомбама које би могле бити детониране ако се Сједињене Државе нађу у ескалирајућој размени са Москвом“. Марфи је цитирао бившег званичника ЦИА-е који је рекао да је откриће такође дозволило саботажне операције против Русије, иако су други бивши званичници са којима је разговарао рекли да би за садашње операције биле потребне измене или потпуно нови налог.

Портпарол ЦИА је демантовао наводе изнесене у извештају, али је Марфи истакао да шпијунска агенција може легално да негира постојање својих тајних операција.

ЦИА која усмерава саботажу унутар Русије ризикује велику ескалацију између НАТО-а и Русије и може довести до нуклеарне ескалације. Украјина је недавно појачала сопствене нападе на руској територији, а према Тајмсу, Пентагон је прећутно одобрио недавне нападе беспилотних летелица које су погодиле ваздушне базе дубоко унутар руске територије, повећавајући ризик од ескалације.

У својој белешци на крају извештаја, Марфи је рекао да је објавио причу како би обавестио јавност:

„Заиста, руска влада савршено добро зна ко спонзорише ове саботажне нападе. Штавише, обавештајна заједница жели да они знају. Једина страна која је остала у мраку је шира јавност, која није свесна рата у сенци који се одвија иза кулиса ,” написао је.

Марфи је рекао да је чланак „прошао кроз енергичан процес провере чињеница и да је оцењен као вредна вест, као стратешко бомбардовање Лаоса и Камбоџе или ЦИА-ина тајна кампања дроновима у Пакистану“.

Извор:
НУЛТА ТАЧКА