Србија пустила транзит војне опреме у Украјину
Вагони са неборбеном војном опремом из Велике Британије и Француске, који су протеклог викенда из Мађарске и Хрватске упућени за Украјину, делом трасе користили су територију Србије показују медијски извештаји из Хрватске.
Тај догађај могао би да се тумачи као прећутна подршка наоружавању Украјине јер је први пут од почетка руске инвазије 24. фебруара дозвољен транзит средстава са листе наоружавања и војне опреме (НВО) кроз Србију, пише портал Балканска безбедносна мрежа.
– Процедура за то предвиђена је у националном законодавству и усклађена је са правном праксом ЕУ. За транзите војних снага кроз Србију за потребе КФОР примењује се споразум СОФА. Промет наоружања пошиљке из чланица НАТО за пролазак кроз Србију морао је да буде одобрен у складу са Законом о извозу и увозу НВО који предвиђа да за транзит копненим путем дозволу даје Министарство унутрашњих послова, уз сагласност министарстава спољних послова и одбране – наводи се у тексту.
Хрватски медији наводе да је железничка композиција са војном опремом НАТО савезника упућена Украјини ушла у Хрватску у суботу, 23. априла, из Мађарске, користећи гранични прелаз Бели Манастир.
Композиција је прошла кроз Осијек, па су се снимци локалног становништва брзо појавили на друштвеним мрежама. У композицији се виде неборбена транспортна возила Ланд Ровер, Пуцх и одређена количина неидентификоване технике покривене цирадом.
Воз је напустио Хрватску код Товарника, што имплицира да је морао прећи у Србију. Железничка пруга од тог граничног места у Хрватској даље води преко Шида, Сремске Митровице, Руме, Батајнице, Београда, Панчева, Вршца ка румунском граду Темишвару.
– Пропуштање војног конвоја за Украјину преко територије Србије долази у тренутку када ратни документаристи тог сукоба готово редовно доносе доказе о присуству значајне количине наоружања и муниције из српских фабрика у редовима украјинске војске. Претходних недеља у више наврата откривени су минобацачи српске/југословенске производње М-57, калибра 60 милиметара, који су у руским извештајима погрешно идентификовани као пољски, односно НАТО минобацачи – пише тај портал.
Поред тога, у недавно заузетом украјинском складишту муниције код Харкова, пронађена је велика количина минобацачке муниције М-73, са јасним ознакама ваљевске фабрике Крушик и лот ознаком која сугерише да је муниција произведена у априлу 2018. године.
Пре тога, званични наратив српских власти био је да је последња муниција Украјини испоручена 2016. године и да након тога више није било војне сарадње.
Извор:
ДИРЕКТНО