Филип Хаусман (Клет) у писму Вучићу: Ако усвојите Закон о уџбеницима размислићемо о отказивању свих делатности у Србији (2015)
Користим прилику да Вас љубазно подсетим на наш разговор у Штутгарту, где сам разумео да предлог новог закона о уџбеницима „неће проћи Скупштину“, писао је први човек немачког „Клета“ А. Вучићу
„Ако се примени нови закон о уџбеницима бићемо приморани да обуставимо све наше активности у Србији, што верујем да није у интересу Владе и не иде у прилог њених настојања да привуче нове инвестиције.“ Овим речима је Филип Хаусман, први човек „Клета“, једног од највећих европских издавача уџбеника, завршио своје писмо, до кога је дошао БИРН, а које је упућено тадашњем премијеру Србије Александру Вучићу у априлу 2015. године, поводом предлога Закона о уџбеницима који је чекао да уђе у Скупштину. Хаусман у писму Вучића подсећа на разговор који су имали, а на основу кога је он „разумео да постојећи нацрт овог закона ’неће проћи скупштину’“.
Закон је повучен али је у септембру исте године уз минималне измене усвојен, а да притом није удовољено најважнијим захтевима „Клета“ и осталих приватних издавача. У том тренутку је изгледало да је у бици победио кабинет тадашњег министра просвете Срђана Вербића који се јавно противио захтевима „Клета“.
Испоставиће се да је то била пирова победа, и да рат те 2015. није био готов. Три године касније, почетком априла 2018. године, Скупштина Србије је изгласала нови Закон о уџбеницима из кога су испали сви проблематични делови који су сметали издавачима, а пре свега „Клету“.
(Извод из текста са сајта Пешчаника)
Филип Хаусман: Уџбеници у Србији – наш састанак у Штутгарту
Влади Републике Србије
Председник Владе
Г. Александар Вучић
Немањина 11
11000 Београд
Србија
Поштовани г. Вучићу,
Још једном бих желео да Вам захвалим на времену које сте одвојили приликом своје посете Штутгарту. Надам се да сте добро, а судећи по вестима које добијам из Србије, видим да сте веома делатни.
Разлог што Вам пишем је информација да Завод за уџбенике више није на списку за приватизацију. КЛЕТ је послао писмо о намерама у погледу Завода за уџбенике, па нас је ова информација веома узнемирила. Замолио бих Вас да нам кажете коме би се директор наше испоставе у Србији могао обратити ради додатних информација у погледу будућих планова по овом питању. Надамо се да повлачење планова за приватизацију неће исходити предностима за речену издавачку кућу!
Користим ову прилику да Вас љубазно подсетим на наш разговор у Штутгарту, где сам објаснио разне разлоге наше забринутости новим законом о уџбеницима, и где сам разумео да предлог новог закона о уџбеницима „неће проћи Скупштину“ у тренутном облику.
Ако би се овај закон усвојио, имало би то веома лоше последице по образовање у Србији. Слободно тржиште би вероватније пре него касније нестало, и, последично, учитељи и деца би трпели велику штету. Нови закон, усвоји ли се, би нас навео да размислимо о отказивању свих својих делатности у Србији, што мислим да није у интересу Владе и није добро по њена настојања да привуче стране инвеститоре. Данас КЛЕТ Србија у својим фирмама запошљава више од 100 људи и ангажује више од 1.000 аутора за рад на новим образовним материјалима. Отказивање наших делатности оставило би ове углавном младе и образоване људе без посла и прихода.
Искрено Ваш,
Филип Хаусман
Извор:
СТАЊЕ СТВАРИ