Академик и вајар Светомир Арсић Басара о председнику САНУ

svetolik-krstic-basara

Костић не прави разлику између ропства и слободе, као и разлику између правде и неправде

  • До његове свести није допрла права истина и значај Косова.
  • У мандату актуелног председништва, САНУ исписује црне странице своје историје.
  • У свом дугом постојању доживела је САНУ да њен сопствени народ организује демонстрације против њеног понашања.
  • Придружујем се ставовима академика Предрага Пипера, Милосава Тешића, Милована Данојлића, Матије Бећковића,  Светислава Божића…

Поштовани чланови ОЈК (одељење језика и књижевности)  и  и ОУ (одељења уметности)

Када Србин каже да Косово није српско његов исказ је последица  застоја у развоју његове националне свести. Његова свест  сукобила се са реалним чињеницама. Не прави разлику између ропства и слободе, као и разлику између правде и неправде. Зато би  требало да потражи себе у простору, да види где се налази и шта је на  њега утицало да изгуби сазнајну способност и оријентацију. У том процесу  изостало је  и право сазнање о Косову. До његове свести није допрла права истина  и значај Косова. Није додирнуо косовско – метохијски простор у  коме се налазе коначишта духовних ветрова неземаљских сила и по којима се шире чудновати снови испредени од невидљивих нити српске историје. Није пропутовао по том духовном бескрају и духовном пејзажу без одређених димензија и ширина, није осетио култ Косова у срцу српскога народа.


Оклопници цара Лазара, 1989.

К  О  С  О  В  О  је завичај српскога народа

На Косову се Србија  рађала, расла и борила за опстанак. По Косову је позната у свету. А „Спона са пореклом и тлом генетска је и митска. У љодским и и уметничким искушењима она антејски обнавља истрошену снагу. Ван завичаја животодавно корење се суши. Извора те обнове нема. Он постоји само у меморији, а меморија је гробље, и, као свако гробље за живот није.“ (Борислав Пекић).


Басара: Без Завичаја нестају узвишене визије, нестају имагинације, кастрира се и десензуализира племенита представа о свету и људима

Живети ван Завичаја осећај је као да се живи са два идентитета, јер Завичај нам пружа повратни креативни ефекат. Завичају дугујемо део своје величине и подстицање наше креативности. Завичај је призор ванземаљског сјаја и најдивнији извор уживања. У Завичају доживљавао врхунске екстазе. Он нам помаже да осетимо превласт над божанским делом сопствене природе. Он нас до краја стимулише и претвара у природне таленте, пружа специјалне перцепције и убрзава смисао, производи неуобичајене асоцијације. Завичај нам нуди поетске врхунце и визионарску величину. Нуди нам неисцрпну имагинацију и пуноћу осећања. У Завичају се у нама буди жеља за спознајом, за реафирмацијом древног прегениталног знања и за физичком и креативном егзистенцијом. У Завичају имамо прошлост и будућност, ван Завичаја имамо само садашњост.

Без Завичаја нестају узвишене визије, нестају имагинације, кастрира се и десензуализира племенита представа о свету и људима.

Без Завичаја остајемо на сензационалној муци тражећи илузорне просторе слободе.

Без Завичаја преживљавамо делиријумски затвор из кога нема изгледа да изађемо. Без Завичаја налазимо се у понору патњи и вечитих мука. Притиснути смо  неподношљивом чамотињом, јер у Завичају налазимо срце живота, излазак из обичног света.

Без Завичаја не постоји пут у уметност јер он нам ствара предодређеност .

У мандату актуелног председништва, САНУ исписује  црне странице своје историје. У свом дугом постојању доживела је да њен  сопствени народ организује демонстрације против њеног понашања.

Придружујем се ставовима академика Предрага Пипера, Милосава Тешића, Милована Данојлића, Матије Бећковића,  Светислава Божића….

Извор:
ИЗМЕЂУ СНА И ЈАВЕ