ФРАНЦУСКА ЈОШ НИЈЕ РЕКЛА ПОСЛЕДЊУ РЕЧ

ajfel

Застој у процесу усвајања закона о биоетици пружа трачак наде

Пише: Барбара Сантамброђо

Свима је јасно да овим није стављена тачка на читаву ствар. Међутим, надамо се да ће прошлонедељно гласање у Сенату Републике Француске помоћи да се овај предлог закона заустави и довести до промене курса кад је реч о закону о биоетици у овој трансалпској земљи.

Портал iFamNews прати поступак усвајања овог предлога закона још од прошлог лета. Предложени закон је контроверзан и сложен, тиче се изузетно осетљивих питања, и окренуо је и десничарске и левичарске странке једне против других, као и обичне људе, што се види и по протестима одржаним од октобра све до 30. и 31. јануара у многим градовима широм Француске.

Национална скупштина је 1. августа одобрила друго читање текста закона који су председник Емануел Макрон и његов партијски друг Жан Луј Турен (обојица из странке La République en Marche, LREM) снажно желели и обећавали у предизборној кампањи.

Између 2. и 4. фебруара, горњи дом Народне скупштине Француске одбацио је све најконтроверзније амандмане, рекавши тиме „не“ следећим предлозима:

  • хетерологна медицински потпомогнута репродукција (МПР), која би била бесплатна и финансирала се из буџета националне здравствене службе за све жене, укључујући и неудате жене и хомосексуалне парове, што су припадници организације La Manif pоur tous и сенатори који се противе закону назвали „МПР без оца“.
  • post mortem оплодња
  • стварање химера и трансгенских ембриона
  • дозвољавање абортуса „[…] у било којој недељи гестације“ у ситуацијама „[…] психо-социјалне невоље“
  • увођење гестацијског сурогат мајчинства (ГСМ), такође познатог као „сурогација“ или „сурогат мајчинство.“

У време расправе и гласања, Сенат је био подељен, а десница и левица супротстављене више него икад, посебно у погледу одлуке коју треба донети о МПР бесплатној за све, што би, између осталог, омогућило и друге ствари, као што је „двоструко материнство“ или РОПА (Reception of Oocytes from the Partner, пријем ооцита од партнера).

У петак увече, током телевизијског преноса емисије Parlement Hebdo, коју емитује званични емитер LPC , Жил Ле Жондр, париски посланик и бивши шеф посланичке групе LREM у Народној скупштини, оптужио је десницу да је стопирала закон само да би остварила изборне циљеве уочи председничких избора заказаних за 2022. годину и рекао да је левица изгубила ову битку, али и даље жели да добије рат…: „Одобрићемо МПР за све жене у вези или које су саме. Предлог закона ће се вратити на гласање и коначно усвојити на крају овог петогодишњег мандата. Волели бисмо да ствари иду брже, али ово обећање ћемо одржати! Кажем ово дефинитивно. МПР ће бити одобрена у нашој земљи”. Према његовим речима, МПР за све особе ступиће на снагу у Француској у наредних пет година.

Међутим, законодавни процес сада укључује и нови институционални корак: дискусију у Заједничкој комисији (JPC), састављеној од седам посланика и седам сенатора. У случају да они не постигну договор, текст закона о биоетици још једном се – и последњи пут – прослеђује Народној скупштини, која се, међутим, као што смо видели, већ два пута изјаснила у корист закона.

Но, још нисмо чули последњу реч о овоме.

Извор:
ИФН