Петнаест авиона са 1960 припадника руских мировних снага упућено за Нагорно-Карабах, имају петогодишњи мандат да очувају примирије
Петнаест авиона са руским мировним снагама упућено је за Нагорно-Карабах, убрзо после договора Јерменије и Азербејџана о прекидању борби око те сепаратистичке области, уз знаке да ће ово примирје да се одржи.
Десетине демонстраната окупило се поново данас испред зграде парламента у главном граду Јерменије да протестују због споразума.
Руско министарство одбране саопштило је да је 15 авиона са мировним снагама и војном опремом данас кренуло у ту област. Укупно 1.960 припадника руских мировних снага ће бити распоређено у Нагорно-Карабаху са петогодишњим мандатом.
Руски председник Владимир Путин који је лично ноћас објавио споразум, данас је назвао борбе у Нагорно-Карабаху „заиста великом трагедијом“ и изразио задовољство што су „постигнути споразуми да се заустави крвопролиће“.
Азербејџан и Јерменија потписали су синоћ под окриљем Русије споразум о прекиду непријатељстава око Нагорно-Карабаха.
„Председник Азербејџана (Илхам) Алијев, премијер Јерменије (Никол) Пашинијан и председник Руске Федерације потписали су 9. новембра декларацију којом најављују потпуни прекид ватре и крај свих војних активности у зони сукоба“, изјавио је ноћас Путин.
Према његовим речима, сукобљене стране на основу споразума, који је на снагу ступио јуче у 21:00, задржавају „положаје које заузимају“.
Русија ће распоредити скоро 2.000 мировних снага да би осигурала поштовање примирја, којим се предвиђа да Азербејџан поврати контролу над неколико округа и одржавање копненог коридора који повезује територије и даље под контролом сепаратиста и Јерменије.
Путин је изразио наду да би споразум могао да доведе „до стварања услова неопходних за трајно решење“. Азербејџански председник Илхам Алијев поздравио је „капитулацију“ Јерменије.
Јерменски премијер Никол Пашинијан је на Фејсбуку написао да је објављивање краја борби било „изузетно болно“ за њега лично и за јерменски народ. А данас је објаснио да није имао избора, и да му је војска рекла да је то било неопходно.
„Дошли смо у ситуацију у којој није било алтернативе потписивању споразума“, рекао је Пашинијан, пренела је руска новинска агенција Интерфакс.
Сепратистички вођа Нагорно-Карабаха Арајик Харутјуњан, је рекао то исто.
„Да су непријатељства настављена истим темпом изгубили би цео Артсак (јерменски назив за Нагорно-Карабах) у року од неколико дана“, рекао је он.
У Азербејџану су грађани изашли у главни град да прославе споразум.
Војска у Нагорно-Карабаху пријавила је око 1.300 погинулих војника у шест недеља борби. Азербејџан није навео своје војне губитке. Десетине цивила такође је погинуло и рањено на обе стране.
Јерменија и Азербејџан се деценијама боре око Нагорно-Карабаха, области са већинским јерменским становништвом која је током совјетске ере припојена Азербејџану. У сукобима за контролу над Нагорно-Карабахом између 1988. и 1994. погинуло је 30.000 људи, а више стотина хиљада је избегло.
Примирје је потписано 1994. године, али се Баку и Јереван нису договорили о правном статусу спорне области која је и даље званично у саставу Азербејџана. Од тада повремено избијају сукоби у тој области, а последњи је избио 27. септембра.
Извор:
НСПМ