Бајден прогласио победу, Трамп не признаје пораз

BAJDEN:trump

Џо Бајден је победник америчких председничких избора, јавили су амерички медији након што су јуче стигли резултати из Пенсилваније и Неваде, где је демократски кандидат надјачао републиканског председника Доналда Трампа.

После избора одржаних у уторак и маратонског бројања гласова, најважније америчке новине и телевизије коначно су прогласиле победу демократског кандидата, позивајући се на податке са биралишта. Иако је Трамп оспоравао резултате у бројним савезним државама, и демократама наклоњени Си-Ен-Ен и републиканцима склон Фокс њуз слажу се да је Бајден победио у трци за Белу кућу. Мада неколико држава још треба да преброји гласачке листиће, Бајден је, освојивши Пенсилванију, стекао и више од 270 електорских гласова потребних за Белу кућу. Чим су стигли резултати из Пенсилваније, Бајден је прогласио победу, а нешто касније сазнало се и за његов успех у Невади.

Бајден, који ће бити 46. председник, одмах се обратио грађанима саопштењем у којем је истакао да је кампања завршена и да треба да „љутњу и пооштрену реторику” оставе иза себе.

„Време је да се Америка уједини. Не постоји ништа што не можемо да урадимо ако то радимо заједно”, казао је изабрани председник.

Будући амерички лидер провео је неколико деценија у политици, између осталог и као сенатор и потпредседник у влади Барака Обаме. Као човек који за неки дан пуни 78 година, постаће најстарији шеф Беле куће. Америка ће први пут у историји добити потпредседницу, Камалу Харис. Прва је жена потпредседник и прва небела особа на тој функцији (будућа потпредседница је афричког и индијског порекла).

На улицама Вашингтона, Њујорка, Филаделфије и других градова почело је славље због одласка актуелног шефа Западног крила. Он се није огласио да призна пораз и честита победнику, као што налаже америчка пракса, због чега је добио још један укор медија. За разлику од Трампа, Бајдену су већ честитали страни лидери, међу првима канадски премијер Џастин Трудо. Док је Трампова спољна политика означивана као изолационистичка и националистичка, очекује се да ће за време Бајдена Америка далеко више бити укључена у међународне организације и збивања, укључујући светске конфликте. Обећао је да ће најбогатијима повећати порезе које им је Трамп смањио (Трамп је смањио порезе свима, али су највећу корист имали најимућнији), да ће вратити на снагу регулативе за заштиту животне средине, повећати минималну цену рада и преузети далеко опсежније мере за обуздавање епидемије ковида 19.

Трамп је први председник после Џорџа Буша старијег који је изгубио битку за други мандат. Само дан раније, упозорио је противкандидата на председничким изборима да не проглашава победу, што Бајден и није урадио у петак, иако је водио у већини држава у којима се још збрајају гласови, мада је саопштио присталицама да све говори у прилог томе да ће он постати нови шеф Беле куће.

„Џо Бајден не би требало да неосновано полаже право на функцију председника. И ја бих могао да урадим исто. Судски процеси тек почињу”, твитовао је амерички лидер.

Нешто раније је саопштио да више није реч о овим изборима већ о америчком изборном процесу. Трамп је обећао да ће се постарати да све буде проверено да би Американци могли да верују институцијама: „Никад нећу престати да се борим за вас и нашу нацију.”

Пре него што се знало за Пенсилванију, Бајден се у петак обратио присталицама у својој држави, Делаверу, али је позвао на чекање званичних резултата: „Још немамо коначне резултате, али нам бројеви јасно и убедљиво поручују да ћемо победити у овој трци.”

Некадашњи други човек у Америци истакао је да оптимистично гледа на будућност нације, али да се земља суочава с озбиљним здравственим (епидемија), економским, расним и климатским проблемима и да више не треба губити време у страначким сукобима.

Избори одржани у уторак претворили су се у игру живаца пошто се још не знају тачне бројке у Џорџији, Северној Каролини, Невади и на Аљасци, док је и Аризона, по многима, већ припала Бајдену. Са Пенсилванијом, некадашњи потпредседник сад већ има 279 или 290 електорских гласова (у зависности од тога како се рачуна Аризона), а актуелни шеф државе 214. Трамп води само на Аљасци и у Северној Каролини, док му је Бајден преотео вођство и у Џорџији, с тим што је разлика у гласовима у тој савезној држави толико мала да ће доћи до поновног пребројавања. Сада више нема значаја то ко ће тријумфовати у овим државама јер је Пенсилванија запечатила Трампову судбину.

Осим у Пенсилванији, на почетку је водио и у Висконсину и Мичигену (који су отишли Бајдену још и раније) све док нису пристигли гласови послати поштом, при чему су многи од тих гласачких листића стигли после избора. У томе амерички лидер види превару, па његови адвокати траже од судова да пониште ове гласачке листиће. Из председниковог правног тима поручују да су избори били нерегуларни у ове три државе у којима су на власти гувернери из Демократске странке. Покренули су парнице у Пенсилванији, Мичигену, Невади, али и у Џорџији, која има републиканског гувернера.

Председник је очекивао да се врати у игру ако би му било одобрено поновно бројање гласова у Мичигену и Висконсину. На основу његових твитова, изјава и тужби било је јасно да ће пробати да исцрпи сва правна средства да не би прихватио пораз. Ипак, медији пишу да је ово јалов посао јер председник није понудио доказе о изборној превари. Не верују да би поновно бројање гласова било шта променило или да ће судови поништити гласове који су, по свој прилици, легални.

И редакције које су досад биле наклоњене шефу владе, попут „Волстрит џорнала” и „Њујорк поста”, оцењују да не би смео да сеје сумњу у амерички изборни процес без доказа, као и да треба да прихвати пораз. Његови традиционални критичари осуђују га што наружује америчку демократију да би остао у овалном кабинету. Како пише „Вашингтон пост”, позивајући се на неименоване изворе, у Белој кући су били свесни да су им шансе минималне, али знају и да све док трају судски спорови, председник не мора да уради оно што највише мрзи – да призна да је изгубио. Изразито либерални медији попут сајта „Вокс” у шали кажу да Трамп сад зна како је било учесницима његовог шоу-програма које је отпуштао наочиглед милиона телевијских гледалаца, али га и озбиљно прозивају што није одмах честитао победнику, кршећи тако још једну америчку традицију.

Извор:
ПОЛИТИКА