Хаос у Америци — запаљива смеса која може да запали свет
Криминал, десетине хиљада мртвих од короне, прљава кампања пред новембарске изборе и односи са Кином, део су запаљиве смеше која може да букне и покрене глобалне сукобе, и зпали цео свет, каже политиколог Александар Павић коментаришући најновије догађаје у Америци.
Он додаје да је насиље на улицама, само врх леденог брега све већих проблема са којима се суочава Америка. Зато је председник Доналд Трамп одлучио да пошаље федералне агенте да помогну локалној полицији у Чикагу и Албукеркију, градовима које воде демократе, да се изборе са насиљем и криминалом.
Флојд – само део запаљиве смесе
Улични немири поново су букнули и у Сијетлу и Портланду у којима живи значајан проценат афроамеричке популације, где су по правилу градоначелницииз редова демократа.
Политиколог Александар Павић подсећа да није реч само о политизацији смртиЏорџа Флојда, већ да је дошло и до лавине притисака са леве стране политичког спектра у Демократској партији да се смањи финансирање полиције.
„То је охрабрило разне радикалне, а још више криминалне елементе, а с друге стране обесхрабрило полицију, јер полицајци се у многим местима жале да осећају да немају подршку. Поједини се чак плаше да примене силу зато што се боје да ће они да буду жртвени јарци, сматрају да више не могу да раде свој посао. Ово је једна врло запаљива смеса, у свему томе Трамп је на крају решио да се позове на стари закон са почетка 19. века и пошаље на терен федералне снаге.
Америком влада полуанархчно стање
Иако су и претходни амерички председници у више наврата користили овај закон и иако су федерални агенти већ били у Портланду где су се сукобили са учесницима антирасистичких протеста, Трампова одлука дочекана је на нож. То је очекивано, каже Павић, јер све што Трамп уради у овој ситуацији има такве одјеке на другој страни.
„Он је сматрао да ситуација измиче контроли, да федералне снаге треба да буду ангажоване да би се сачувала, не само имовина савезне државе, једноставно, да би се обезбедио ред и мир. У последња два месеца је страшно скочила стопа криминалитета, злочина свих врста у неким већим америчким градовима. Реч је о експлозији убистава, насилних аката, насиља уопште, Америком влада полуанархчно стање. Управо на то се Трамп позвао као разлог зашто је морао овако да реагује“, објашњава Павић.
Он додаје да напади политичких противника, који Трампа оптужују за разне ствари, од диктатуре до фашизма, показују у каквом је турбулентом стању Америка. Не море је само насиље и насилне демонстрације, већ и борба са последицама коронавируса, чије се економске последице већ осећају.
Пољуљан и легитимитет избора
„Трамп је мислио да је најгоре прошло, да може да почне да отвара привреду, али корона не јењава, епидемија букнула на новим местима, што се негативно одражава, не само на привреду, већ и на психе људи, посебно на десетине хиљада који су упркос економским успесима земље живели од плате до плате. Будућност је неизвесна, а медији дижу тензије, радикални елементи као што је Антифа и сорошевске организације додатно потпаљују ватру“, објашњава наш саговорник.
Паралелно са кризом коју Трамп покушава да реши уз помоћ федералних агената, амерички председник бори се и са нападима због предизборне кампање у којој се чују и међусобне оптужбе да ће друга страна да покраде изборе, у земљи која друге учи демократији се доводи у питање чак и легитимитет избора и то је занимљива слика у овом новом мозаику поприличног хаоса у Америци, каже Павић.
Америка извози своју нестабилност
„Уз све то иде и Трампова хајка на Кину, на коју је хтео да пребаци одговорност за то како се америчка држава носила са пандемијом, тврдећи да је Кина крива што је корона уопште дошла у Америку. Циљ је био да се Кина практично означи као кривац за заразу. У склопу тога решавају се и многи прагматични геополитички проблеми, јер Американци су сада схватили, цео естаблишмент, укључујући и Трампа, да је Кина већи проблем за САД од Русије“, каже Павић.
Федералне снаге можда ће смирити немире на улицама америчких градова, али сви проблеми који тренутно заједно муче Сједињене Државе чине запаљиву смешу која може да буде прилично опасна, не само за Американце, упозорава Павић.
„Када Запад западне у велике проблеме, њихов излаз увек је у неком рату да би са њих скренуо пажњу или чак да би покренуо његову привреду, као рецимо у Другом светском рату. Тако да, ситуација унутра у Америци није уопште добра, а Америка извози своју нестабилност у читав свет“.
Извор:
СПУТЊИК