Дачић: Бол од одрицања Косова је надјачана бољитком чланства у ЕУ
Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је за британски лист „Сандеј телеграф“ да је Србији потребна нова политика за ново доба како би постала члан европске породице.
Како наводи британски Телеграф, чланство у Европску Унију може да очекује између 2015. и 2020. године, што показује „колико је Србија заостала у односу на ратног непријатеља, Хрватску, која очекује чланство 1. јула ове године“.
„Србија је постала изопштена нација, са којом нико не жели контакт, као да је губавац. Морамо пронаћи нову политику за нову еру, како бисмо поново постали део Европе„, изјавио је Дачић за Телеграф током посете Бриселу.
Према писању овог британског листа, Дачић је потписао историјски мировни договор са суседном земљом, Косовом, које Србија упорно не жели да призна као државу, јер је Срби дуго времена сматрају својом домовином.
Што се тиче односа са Слободаном Милошевићем, Дачић је изјавио да је он преминуо током суђења, тако да га Хашки суд није ни ослободио ни прогласио кривим.
„Он је преминуо пре него што је суђење завршено, тако да није ни ослобођен, нити окривљен. Међутим, он се свакако не може сматрати јединим кривцем за све што се дешавало у бившој Југославији. Сви који су учествовали треба да сносе одговорност, мада, да сам ја био у власти, никада не бих дозволио да дође до рата. Било какав вид мира је бољи од рата“ наводи Дачић.
Дачић је изјавио да бруто национални доходак Србије данас износи 65 одсто од оног који је био 1989. године.
„Још колико дуго треба да чекамо и колико дубоко још треба да потонемо. Како једна земља која је осиромашена, понижена и поражена, може да брани своје националне интересе. Ми можемо бити јаки само ако смо међународно поштовани“, казао је Дачић.
Дејли телеграф пише да су напори које чини српска влада импресионирали министра спољних послова Британије Виљама Хејга, који је приликом посете Београду изјавио да је Србија начинила „значајан напредак“ у реформама.
„У сваком случају остаје много тога да се уради, између осталог и да се српска јавност убеди да је бол од одрицања права на Косово надјачена бољитком који доноси чланство у ЕУ, а које се мери у милијардама помоћи и приступу европском тржишту“, пише „Дејли телеграф“.
ПРЕС