Драма око останка Еулекса на Косову
Оптужни предлози против председника приштинских институција Хашима Тачија и његовог блиског сарадника Кадрија Весељија узроковалои су још једну драму на релацији Приштина-Брисел – питање останка мисије ЕУ на КиМ, Еулекса.
Драма је почела када су из Специјалног тужилаштва стигле оптужнице на потврду Специјалног суда, а наставила се када је из кабинета председника приштинских институција Хашима Тачија разаслато саопштење да Еулекс више нема мандат за останак на Косову и да мисија ЕУ за спровођење владавине закона више није потребна Приштини.
Од када је 2008. основан, Еулексу је мандат продужаван на основу иницијалног писма председника приштинских институција, које председник Матице Албанаца у Србији Демо Бериша тумачи као условни позив да Еулекс остане на Косову и Метохији.
Тачи одбио да Еулексу продужи мандат
Обијањем да Еулексу продужи мандат, Тачи је, према Беришиним речима, спремао терен за одлуку о укидању Специјалног суда, коју је у косовском парламенту требало да иницира његова странка коју тренутно предводи Кадри Весељи. На овакав потез Тачи се одлучио знајући шта га чека, каже Бериша.
Немачка је, сматра он, минирала састанак између Хашима Тачија и Александра Вучића заказан за 27. јуни у Белој кући, не само да би спречила Тачија да укине Еулекс и Специјални суд, већ и да би се створио утисак да ЕУ игра важну улогу у дијалогу Београда и Приштине и како би се даљи преговори пребацили у Европу.
Тако се Еулекс нашао у ситуацији да је незаконито на Косову и Метохији јер, како наводи Бериша, нема сагласност „земље домаћина“.
Наш саговорник додаје да очекује да ће из Тачијевог кабинета ускоро стићи писмо другачије садржине, у коме се даје сагласност за наставак рада Еулекса. Слично мишљење дели и приштински адвокат Ехат Мифтарај, који за приштинску Газету експрес напомиње да је Косово у обавези да поштује споразуме са ЕУ, као и да би мисија Еулекс могла да настави рад под окриљем Резолуције 1244.
Исти лист наводи и речи портпарола ЕУ Петра Стана да је ЕУ заинтересована да настави сарадњу са Владом Косова на јачању институција земље за владавину закона.
Шта је Еулекс донео Србима
Са друге стране, аналитичар Стефан Филиповић сматра да укидање Еулекса за Србе не мора да буде лоша вест, будући да је ова мисија била неуспешна и, како каже, није донела ништа добро.
Одлуком да не продужи мисију, Тачи покушава да поправи своју позицију, нарочито, како каже, након „збрке због обарања владе Аљбина Куртија“, као и после објављивања вести да је тужилаштво Специјалног суда против њега поднело оптужни предлог.
Рекапитулирајући мисију Еулекса, која је на Косову и Метохији присутна од 2008, а која је за циљ имала успоставу „владавине права“, Филиповић наводи да је ова мисија подбацила у свом задатку. Еулекс, према његовим речима, представља једну од великих грешака у нечињењу ЕУ на простору Косова и Метохије.
„Еулекс је био покушај конструктивних преговора, то је покушај ЕУ да преузме улогу преговарача. То је био цео пакет, али сада увиђамо да та читава прича пада у воду и да УН, хтеле, не хтеле морају да се поново заинтересују за преговоре између Београда и Приштине, иако то званично води Брисел, иако се Вашингтон у то доминантно укључује“, објашњава он.
Извор:
СПУТЊИК