Србија победила на Међународном такмичењу на Црвеном тргу „Жива класика 2020“
ПОБЕДНИК – СВЕТЛАНА КРШЉАНИН (11) ИЗ БЕОГРАДА – ДЕКЛАМОВАЛА „СМЕЈАЛИ СМО СЕ, ХЕ, ХЕ“
Светлана Кршљанин
* Светлана: „Мама и ја смо читале књигу Ирине Пивоварове и много нам се допала та прича. Има пуно дијалога и емоција. Решиле смо да се спремамо. Доста сам сама осмислила. Није било тешко јер је сама јунакиња приче веома слична мени»
* Нађа Матовић у суперфиналу била осма иако јој је руски страни језик, а признала је: «Највише ми је помогла моја наставница Јулија, њена вера у мене и подршка коју ми је пружала. Осећам се сигурније пред публиком него пред телефоном или компјутером»
* Такмичење младих декламатора прозе ,,Жива класика“ највећи је пројекат у својој области у Русији. Сваке године на такмичењу учествује преко 2,5 милиона деце из 85 региона Русије и 60 земаља света
_____________________________________________________________________
НА Дан руског језика, 6. јуна, на Црвеном тргу у Москви одржано је суперфинале највећег међународног такмичења младих декламатора „Жива класика“.
Током последњих неколико година деца из Србије су редовни учесници такмичења.
У озбиљној конкуренцији овогодишњих суперфиналиста, вршњака из Русије, Аусталије, Белорусије и Холандије победу однела Светлана Кршљанин (11 година), која је представила Србију декламујући одломак из дела списатељице Ирине Пивоварове „Смејали смо се, хе, хе“.
Светлани је у припремама за такмичење помогла професорка на течајевима руског језика при Руском центру за науку и културу ,,Руски дом“ у Београду.
Суперфиналисти су наступили у онлајн режиму, а директни пренос манифестације могао се пратити на сајту такмичења „Жива класика“ https://youngreaders.ru/.
Наступе су оцењивали чланови жирија: народни уметник Русије, ректор Позоришног института „Борис Шчукин“ из Москве Јевгеније Књазев, телевизијски водитељи Арина Шарапова и Тимур Соловјов, глумице и водитељке Нона Гришајева и Јана Чурикова.
Програм суперфинала водио је заслужни уметник Русије Александар Олешко.
Чак шест учесника суперфинала је освојило максималних 50 бодова, а жири је на крају једногласно одлучио да прво место додели Светлани.
Друго и треће место су освојили Татјана Крјажкова и Александар Максимов, обоје из Русије.
Честитамо Светлани на победи и желимо јој много нових успеха!
Такмичење младих декламатора прозе ,,Жива класика“ највећи је пројекат у својој области у Русији. Сваке године на такмичењу учествује преко 2,5 милиона деце из 85 региона Русије и 60 земаља света. Одржава се под покровитељством Министарства просвете и Россотрудничества – уз грант председника Руске Федерације за развој цивилног друштва и подршку Министарства културе Руске Федерације и Федералне агенције за штампу и јавно информисање.
Овогодишњи успех Србије је утолико већи, што су у суперфиналу (десет најбољих) међу 5 победника међународног такмичења (осталих 5 су из Р Русије), биле чак две учеснице из Србије: Светлана Кршљанин и Нађа Матовић (на крају заузела осмо место).
Нађа Матовић је уједно била и једина учесница којој је руски страни језик, која се пласирала у суперфинале!
У раније одржаном Међународном финалу конкурса Србију су представљале:
Арина Јаковљева – победница националног финала у Србији у категорији „руски као матерњи језик“,
Светлана Кршљанин – победница националног финала у Србији у категорији „билингвални учесници“,
Нађа Матовић – победница националног финала у Србији у категорији „руски као страни језик“.
Нађа Матовић и Светлана Кршљанин изнеле су уочи суперфинала своје утиске о успесима на конкурсу за наш сајт.
Нађа Матовић
Нађа Матовић (учи руски језик 3 године на дечјим курсевима у Руском дому у Београду):
«О конкурсу Жива класика испричала ми је моја наставница руског језика Јулија Даниловић. Ја много волим руски језик и одмах сам пожелела да учествујем и проверим своје знање руског језика.
– Текст ми је предложила наставница. Када сам га прочитала највише ми се допао крај, а онда су се у мени пробудиле нада и вера да ћу и ја, као дечак из приче, добити кућног љубимца о којем маштам целог живота!
– За конкурс сам се припремала тако што сам пред спавање понављала у себи причу. Највише ми је помогла моја наставница Јулија, њена вера у мене и подршка коју ми је пружала. Није било много тешко наступати онлајн, али је на сцени много пријатније. Када почињем да декламујем, сва брига нестаје и то је један од најпријатнијих осећаја. Осећам се сигурније пред публиком него пред телефоном или компјутером.
– Надала сам се да ћу ући у полуфинале, али нисам очекивала да ћу бити међу 5 најбољих. Много сам срећна јер сам успешно наступила у највећем конкурсу у мом животу. То је мој највећи успех и много сам поносна.
– Дивно је што су за мене навијали мама и тата, другарице из Руског дома и њихове маме, моји рођаци и ближњи. То ми је помогло да се осећам сигурније. Читала сам неке коментаре које ми је послала моја наставница. Допао ми се коментар из Египта.
– За мене „Жива класика“ је могућност да учествујем у конкурсу заједно са другом децом из целог света који говоре на руском и уче руски језик. То је и могућност да некад посетим Русију.
– Мој највећи сан је да постанем зоолог и отворим велики азил за животиње.
Светлана Кршљанин:
«Моја старија сестра је пре две године путовала у `Артек` на конкурс `Жива классика`. Пожелела сам да и ја одем тамо и решила сам да учествујем.
– Мама и ја смо читале књигу Пивоварове и много нам се допала та прича. Има пуно дијалога и емоција. Решиле смо да се спремамо. Доста сам сама осмислила. Није било тешко јер је сама јунакиња приче веома слична мени.
– Наравно, декламовање би било једноставније на сцени.
– Иначе, учешће у таквом конкурсу као што је „Жива класика“ научило ме је упорности и стрпљењу, зато што сам морала да пробам и наступам неколико пута.
Нисам очекивала да ћу проћи тако далеко и наравно да сам много срећна. Драго ми је и зато што су за мене навијали моји вољени у Русији и Казахстану. Пратили су конкурс и гледали су све етапе.
Хвала конкурсу на могућности да осетим како је бити извођач.
Маштам да отпутујем у „Артек“. Надам се да ће се то остварити.
Извор: ruskidom.rs