Злочин без казне: Шест година од трагедије у Дому синдиката у Одеси
Москва позива међународну заједницу и релевантне структуре за заштиту људских права да захтевају од украјинских власти да разјасне околности трагедије, која се догодила у одеском Дому синдиката 2. маја 2014. године, када је погинуло на десетине људи, а чији починиоци још нису кажњени, наводи се у саопштењу руског Министарства иностраних послова.
„На данашњи дан 2014. године уз прећутно одобрење, а многе чињенице говоре и уз саучесништво ‘мајданске’ власти, окрутни радикални националисти извршили су масакр – на десетине људи је живо спаљено у градском Дому синдиката, само зато што су мирно бранили своја права“, наводи се у саопштењу.
Такође се истиче да је „тај варварски злочин, почињен са посебним цинизмом и окрутношћу, изазвао широки јавни и међународни одјек. Упркос томе, утврђивање свих околности догађаја још није завршено, без обзира што постоји огромни број видео-снимака са лица места и сведочења очевидаца, а одговорни за масовну смрт људи још нису заслужено кажњени“.
Како се наводи, раније су Управа Врховног комесаријата УН за људска права и међународна саветодава група Савета Европе истицали да су забринути због напретка истраге.
„Закључак бранилаца људских права сводио се на то да циљ судског процеса није било откривање одговорних за трагедију, јер држава није могла да гарантује независну и оперативну истрагу, и није адекватно заштитила од притиска учеснике у процесу, као ни судије“, наводи се.
Руско Министарство подсећа да смена власти у Украјини 2019. године није утицала на ситуацију, те да су УН биле принуђене да констатују да нема напретка у истрази.
Истовремено се наводи да „стремљење украјинских пучиста, који су у фебруару 2014. године преузели власт током неуставног државног удара, режима Петра Порошенка, као и актуелних власти да спрече праведно разјашњење и обелодањивање свих околности догађаја из маја 2014. године, сведоче о њиховој умешаности у те злочине и директној одговорности за трагедију у Одеси“.
„Позивамо међународну заједницу и релевантне структуре за заштиту људских права да и даље захтевају од украјинских власти потпуно и транспарентно разјашњење свих околности, како трагедије у Одеси, тако и других злочина, као што је погубљење на Мајдау и убиство новинара“, поручује руско Министарство.
Другог маја 2014. године у Дому синдиката у Одеси трагично је погинуло 48 особа. Већина их је страдала у пожару, који су подметули украјински националисти. Присталице радикала пуцале су на људе који су покушавали да се спасу из запаљене зграде.
Заоштравање ситуације у Одеси почело је 2013. године, када је неколико локалних присталица „Евромајдана“ одржало незаконите акције подршке, док су други становници Одесе изашли на митинг како би се супротставили покушајима дестабилизације ситуације.
У јануару 2014. године у Одесу су почеле да пристижу присталице нове кијевске власти, а њихов циљ је био заузимање административних зграда. Међутим, њихов план је осујећен. Масовни протести противника „Евромајдана“ и национализма постали су редовни. Како би угушили протесте, присталице званичног Кијева почеле су да спроводе насиље, за које до данас нико није кажњен.
Извор:
СПУТЊИК