Почетком овог месеца ступио је на снагу Закон о одрживом „Рунету“ (руски сегмент интернета). Закон је усмерен на заштиту одрживог рада интернета у Русији у случају појављивања претњи за његово функционисање из иностранства.
Нове мере обезбеђују да не дође до прекида интернета у Русији чак и ако се непријатељске земље одлуче да је у потпуности искључе са светске мреже, кажу руски законодавци.
Легислатива названа „Суверени интернет“ у суштини захтева од интернет компанија да инсталирају опрему коју обезбеђује Влада, а која омогућује проток саобраћаја само преко сервера лоцираних и регистрованих у Русији. Ово ће омогућити несметану комуникацију и размену података између руских корисника ако изненада буду одсечени од сервера који се налазе у иностранству.
Овај корак ће помоћи да се земља одбрани од сајбер напада, који постају све штетнији и распрострањенији. Законодавци су такође навели да ће прописи осигурати да руски сегмент веба, „Рунет“ и даље несметано функционише ако буде изолован од остатка света.
Пружаоци интернет услуга од сада морају такође проводити редовне тестове и вежбе сајбер безбедности. Шеф одбора за информатику у Државној думи, доњег дома парламента, Леонид Левин, рекао је да ови тестови „неће приметити обични корисници“. Цена приступа интернету неће порасти, јер ће опрему платити држава, додао је он.
Закон је подстакао забринутост да ће га Москва користити за контролу протока информација и цензурирање садржаја на интернету. Премијер Дмитриј Медведев одбацио је страхове рекавши да Русија неће подићи „велики зид“ у кинеском стилу.
Законом је предвиђено да „Рунет“ буде у могућности да функционише независно од остатка света у случају глобалног квара или намерног искључења са интернета. Мере којима се осигурава стабилност интернета укључују
стварање националног DNS система који похрањује све називе домена и одговарајуће IP адресе.
Нови закон је разрађен као одговор на нову америчку сајбер стратегију која оптужује Русију, заједно с Кином, Ираном и Северном Корејом, да користи сајбер алате за “подривање” њене економије и демократије. У стратегији се такође прети тешким последицама за било кога ко спроводи сајбер активности против САД.
Аутономни систем ће осигурати да се Русија не суочи са потпуним искључењем са интернета ако односи са Западом у потпуности доживе слом, а САД почну са укидањем руских IP адреса са глобалног интернета.
Тадашњи амерички председник Барак Обама потписао је извршну наредбу која му је омогућила да преузме контролу над свим комуникацијама на америчком тлу, укључујући и оне кључне за нормално функционисање интернета.
Америчка агенција за националну безбедност изазвала је тродневни прекид интернета у Сирији у новембру 2012. године, изјавио је за магазин „Wired“ Едвард Снуден, бивши службеник Aгенцијe за националну безбедност САД (NSA). Како се наводи NSA хакери су случајно ‘ископчали’ један од главних рутера док су покушавали да инсталирају шпијунски софтвер на њега.
Пројекат је осмишљен тако да осигура рад интернета, ако из иностранства постоји опасност за његово функционисање. Тако се предвиђа стварање центра за праћење и управљање јавном комуникацијском мрежом у „Роскомнадзору“. Осигураће се доступност комуникацијских услуга у било којој „ванредној“ ситуацији, те ће такође координисати рад оператора у таквим случајевима.
Према документу, информације државних органа и предузећа ће бити додатно заштићене енкрипцијом, а телеком оператери ће бити ослобођени обавезе да ограниче приступ сајтовима са забрањеним подацима.
„Роскомнадзор“ ће координисати активности на осигурању функционисања интернета у земљи.
Извор: Восток / РТ