Сталне чланице СБ на седници о КиМ: САД: Србија и Косово морају постићи свеобухватни споразум о нормализацији односа; Русија и Кина: Решење тражити на основу Резолуције 1244
Представници сталних чланица Савета безбедности УН изнели су у Њујорку, на седници о Косову, различите ставове о решењу косовског питања и потреби наставка постојања Мисије УН на Косову (Унмик).
Док су дипломате САД и Велике Британије позвале Приштину и Београд да отклоне препреке за наставак дијалога у циљу нормализације односа, представници Русије и Кине су поновили да решење треба тражити на основу Резолуције СБ УН 1244 од 10. јуна 1999. године.
Представници западних земаља похвалили су процес парламентарних избора на Косову, одржаних 6. октобра, а као једини већи проблем навели застрашивање бирача у појединим заједницама са српском већином током предизборне кампање. Представник САД у УН рекао је да такса Косова на увоз робе из Србије погоршава атмосферу, док кампања Србије за повлачење признања независности Косова подстиче непотребне тензије.
„Србија треба да одустане од провокацвија и прекине кампању за повлачење признања Косова, а Косово треба да укине таксе“, казао је представник САД.
Додао је да „сви знају шта је потребно“: да Србија и Косово морају постићи свеобухватни споразум о нормализацији односа. Амерички дипломата је казао и да је сваки од циљева Резолуције 1244 или остварен, или је „постао небитан“, те је „дошло време да СБ УН то призна“.
Навео је да САД понављају позив да се Унмик или укине или реформише, јер сматрају да мисија УН више није потребна на Косову. Додао је да САД „веома подржавају“ Владу Косова у борби против организованог криминала, да изражавају забринутост због напада на особље УН, али и да је инцидент од 28. маја, када је косовска полиција ухапсила два припадника Унмика, могао бити избегнут, да је мандат те мисије раније промењен.
Представник Велике Британије у УН је изјавио да Лондон позива „обе стране да отклоне препреке за наставак дијалога“: да Косово укине таксе на увоз робе из Србије, а да Србија одустане од кампање за повлачење признања независности Косова. Он је казао да приоритети нове владе Косова треба да буду дијалог с Београдом и учвршћивање владавине права и безбедности. Поздравио је, како је рекао, „важан рад“ Мисије УН на Косову, а поводом хапшења два припадника те мисије казао је да је важно да се поштује међународно право.
Британски дипломата је оценио да су избори на Косову 6. октобра били мирни и транспарентни, али је додао да је Велика Британија забринута због извештаја о застрашивању бирача током предизборне кампање у неким заједницама с већински српским становништвом.
Представница Француске у УН је изјавила да је Париз уверен у европску будућност и Србије и Косова, да обе земље треба да спроведу потребне реформе ради јачања владавине права, али и да је потпуна нормализација односа Београда и Приштине неопходан услов за њихову европску будућност. Подсетила је да је француски председник Емануел Макрон током јулске посете Београду позвао две стране да траже компромис, и додала да је први корак у томе наставак дијалога.
Казала је да Унмик доприноси стабилности и безбедности на Косову и навела да Француска „веома поздравља“ рад Унмика на приближавању тамошњих заједница. Навела је да инцидент од 28. маја када су два припадника Унмика ухапшена, „није прихватљив“ и да треба применити адекватне механизме да се то не би поновило. Оценила је да су избори 6. октобра били важни за демократски живот на Косову, али је додала да је „било застрашивања у неким областима“.
Амбасадор Русије при УН, Василиј Небензја, изјавио је да на Косову нема никаквог побољшања безбедности или положаја српске заједнице.
„Наша позиција је јасна: Београд и Приштина треба да дођу до обострано прихватљивог решења, у складу с Резолуцијом 1244“, навео је руски амбасадор.
Он је казао да ЕУ није ништа урадила да би се дијалог Београда и Приштине наставио, нити за формирање Заједнице српских општина, ни за укидања косовских такси, и изнео да Русија очекује да ће нова Европска комисија бити продуктивнија. Небензја је рекао да напори Косова за формирање оружаних снага представљају „велико кршење“ Резолуције 1244 и „претњу регионалној безбедности“ коју угрожава и повратак бивших бораца Исламске државе с Блиског истока на Косово.
Осудио је хапшење два припадника Унмика 28. маја, од којих је један руски држављанин, и оценио да је косовска полиција у том случају показала „потпуно занемаривање“ норми међународног права.
„Истрага је утврдила да је наш држављанин, припадник Унмика, у потпуности вршио дужност у складу с Резолуцијом 1244, имао је легитимацију и представио се на енглеском. Није смело да буде ухапшен, а извучен је из кола, ударен у главу, потом још пар пута, а затим су га угурали назад у његова кола и наставили да га туку. Имао је потрес мозга, вишеструке фрактуре“, навео је руски амбасадор.
Он је додао да „све што је поменуо“ показује да су захтеви за укидање Унмика неосновани.
Представник Кине је изјавио да је Резолуција 1244 важна основа за решење косовског проблема. Он је казао да Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије и додао да Приштина треба да укине таксе, спроведе Бриселски споразум и омогући наставак дијалога.
Изразио је наду да ће се све стране уздржати од потеза који могу да доведу до ескалације ситуације. Додао је да Унмик игра важну улогу на Косову и изразио велику забринутост због инцидента од 28. маја, наводећи да Мисији УН на Косову треба омогућити да несметано обавља своју функцију.
Представник Немачке у УН изјавио је да нова Влада Косова треба да буде посвећена наставку дијалога с Београдом и јачању владавине права и позвао је да укине таксе на робу из Србије. Он је рекао да косовске власти треба да имају поштовања према Унмику и да сарађују с том мисијом, и додао да је поштовање међународног хуманитарног права нужно. Казао је да су избори 6. октобра били слободни и поштени, и да је једини проблем постојао у областима са српском већином, где је било застрашивања кандидата и бирача који нису за Српску листу.
Он је навео да зна да министар спољних послова Србије Ивица Дачић „воли да путује на Карибе“, али да новац српских пореских обвезника може боље да буде потрошен него на кампању за повлачење признања Косова.
Извор:
НСПМ