Москва: Недопустиво поређење акција СССР-а са хитлеровском агресијом

Sovjetski-ruski-vojnici-berlin-01

Британски премијер је у недељу изашао са видео-саопштењем које је објавио на Твитеру. У њему се дотакао ситуације од почетка Другог светског рата, претпоставивши да је у септембру 1939. године Пољска нашла „између фашистичког чекића и комунистичког наковања“

Руска амбасада у Великој Британији коментарисала је изјаву премијера Велике Британије Бориса Џонсона, који је упоредио акције СССР-а у источној Пољској 1939. године са агресијом нацистичке Њемачке. Порука амбасаде објављена је на веб страници дипломатске мисије.

Британски премијер је у недељу изашао са видео-саопштењем које је објавио на Твитеру. У њему се дотакао ситуације од почетка Другог светског рата, претпоставивши да је у септембру 1939. године Пољска нашла „између фашистичког чекића и комунистичког наковања“.

Амбасада је приметила да је изјава политичара на позадини 80. годишњице почетка Другог светског рата изненађујућа. „При свим историјским дискусијама око совјетске војне операције у источним регионима Пољске (у западној Украјини и западној Белорусији) покретање питања, при којој се акције СССР фактички могу упоредити са хитлеровском агресијом је потпуно недопустива. Ако већ говоримо о томе, ко је, осим Хитлера, осудио Пољску државу на трагедију 1939. године, треба се сетити улоге британске дипломатије која је, не само била попустљива према нацистичким освајањима (Аустрије, Чехословачке и Мемела)“, наводи се у саопштењу Амбасаде, преносе РИА Новости.

Поред тога, дипломатска мисија је нагласила да је британска дипломатија пре избијања Другог светског рата „одобравала агресивну политику нациста“ и „доследно саботирала“ идеје СССР-а о стварању ефикасне антихитлеровске алијансе, посебно у заштити Пољске.

Амбасада је такође изразила жаљење што је Џонсон изабрао ово стајалиште у вези са Другим светским ратом, и приметила да велика већина Британаца и Руса одаје почаст жртвама и одаје почаст совјетско-британском савезу. „Тема се може развијати, али је оставимо историчарима. Највећи број грађана Русије и Велике Британије, сећајући се Другог светског рата, одају почаст погинулима и поштују совјетско-британбску сарадњу. На жалост, премијер је изабрао други ракурс који, на жалост, није много популаран у Велике Британији“, закључили су у амбасади.

Извор:
ИН4С