Пакао опиоида: Све о пошасти која атакује на савременог човека
Поред тога, он је боловао од Лајмске болести.
Лекари су одлучили да му препишу терапију на бази Трамадол таблета.
Нико га никада није упозорио на могућу зависност.
Након неког времена, Трамадол је почео све слабије и слабије да делује на Крисов организам, а он је почео да повећава дозе. Убрзо је постао зависан.
Полард је био отац двоје деце, а изгубио је породицу због зависности, јер његова супруга није могла да живи са наркоманом.
· анксиозност
· знојење
· повраћање
· тахикардија
· несаница
· живописни снови
· дрхтавица
· промене расположења
„Последња недеља била је пакао. Сада сам добро, ускоро ћу напустити болницу. Први део лечења, односно повлачење Трамадола из употребе, је прошао веома добро.
Други део, нажалост, и није, јер ме је комбинација антидепресива и других лекова које су ми давали разбеснела, изгубио сам сваки осећај ко сам или где сам. Трчао сам го улицом.“
Међу најчешће употребљаваним лековима је Трамадол, опиоидни аналгетик средње јачине. У периоду од 2006. до 2017. године потрошња Трамадола повећана је за 68 одсто.
· Синтетички опиоиди (као што је фентанил)
· Хероин
· Природни и полусинтетички опиоиди (као што су оксикодон или хидрокодон)
„Примећује се пораст броја људи, који су хоспитализовани због предозирања јаким опиоидним средствима и који због тога умиру. Морамо хитно реаговати, како бисмо избегли праву кризу. На примерима САД и Канаде схватили смо да је веома тешко зауставити такву кризу.„, изјавио је професор.
Годишње и до 5,8 милиона људи узима овај лек. Несумњиво, највећи део случајева предозирања и смртних случајева у вези су са Трамадолом„, изјавио је он.
Ови лекови против болова дају веома добре резултате у терапији бола. Међутим, пацијенти који узимају ове лекове изложени су ризику од зависности. Стручњаци ANSM појашњавају да се више од 50 одсто симптома престанка употребе Трамадола појављује након терапијских доза, а понекад у кратком временском року, и да лекари то не спомињу својим пацијентима.
„Лечио сам се у истом одељењу са хероинским зависницима. Био сам једини пацијент који је лечен од зависности од Трамадола. То је тада било ново, а данас је све више распрострањено. Мучио сам се исто као зависници од морфијума или хероина.„
Према речима стручњака, висока учесталост употребе Трамадола објашњава се повлачењем лека анталвик са европског тржишта. Супстанца је забрањена 2011. године по препоруци Европске агенције за лекове. Својевремено су стручњаци француске Агенције за контролу у области санитарне безбедности медицинских производа изразили забринутост због те одлуке.
Тада је директор Агенције рекао да је забринут због ризика у вези са „великом заменом преписаних лекова Трамадолом“, што ће са собом повући „негативне последице по јавну здравствену заштиту“.
„Ја лично преписујем оксикодон само против хроничних болова при оболевању од рака„, објашњава Барбара Шелески.
Према новом извештају „Гранд вју рисрч инк“ (Grand View Research, Inc) глобално тржиште опиоида је 2018. године процењено на 25,4 милијарде долара. Северна Америка је лидер на тржишту са учешћем од 55,5 одсто када је реч о приходима.
Европа је друго по величини регионално тржиште. Велика Британија, Немачка, Француска и Шпанија имају највећи промет од опиоида у региону. Сходно томе, те исте земље се налазе на врху листе списка потрошача опиоида на континенту.
сива: неопиоидни аналгетици, као што су ацетаминофен и аспирин
љубичаста: неопиоидни антиупални аналгетици
црвена: опиоидни аналгетици за благи бол
зелена: јаки опиоидни аналгетици
С обзиром да Европска медицинска агенција пружа наплативе услуге, да ли може доћи до сукоба интереса између агенције и фармацеутских произвођача?
Године 2011, као одговор на све веће захтеве грађана за бољом дефиницијом односа између лекара и фармацеутских произвођача, усвојен је закон о јачању контроле у области санитарне безбедности медицинских производа. Законом се предвиђа објављивање списка особа или организација са којима су произвођачи у области здравствене заштите потписали споразуме или којима су они обезбедили надокнаду. Године 2014. креиран је сајт „Транспарентност — здравствена заштита“ са циљем да се објаве све информације о њиховим заједничким интересима.
Појавило се много питања у вези са тим да ли тај извор поуздан. Примећене су грешке, пропусти, одсуство детаља. Спомиње се трансфер неколико милиона евра, али се не указује на основу чега је тај новац добијен.
Удружење „Грађански погледи“ спровело је истраживање о трансферу новчаних средстава од фармацеутских произвођача до лекара и клиника. Године 2015. они су објавили списак „највеликодушнијих“ дародаваца. Међу првих 15 на списку налази се фармацеутска компанија „Санофи“.
Према мишљењу професора Отјеа „разуме се да је циљ фармацеутских произвођача да продају лекове, а то је проблематично када је реч о средствима која изазивају зависност. Од компанија би се могао очекивати виши ниво одговорности и етичко понашање. Они су дужни да преузму одговорност за ту улогу, коју играју у кризи опиоида“.
Стручњаци Националне агенције за безбедност лекова и медицинских производа истичу да је Француска, само захваљујући тим строгим правилима, избегла огромну кризу, коју преживљава САД. Од 1999. до 2017. године у САД је, од предозирања опиоидима који су издавани на рецепт, умрло скоро 218.000 људи. Смртност предозирања опиоидима издатим на рецепт била је пет пута већа него 1999. године.
У извештају Националне агенције за безбедност лекова и медицинских производа наводи се да се више него удвостручио број случајева злоупотребе опиоидних аналгетика у Француској у периоду од 2006. до 2015. године.
„Када сам ишао код свог лекара, он ме је питао колику дозу сам узимао. Ако бих ја рекао 400 милиграма, он би ми опет толико преписао. Он никада није помислио да бих можда требао да престанем да користим тај лек. У Енглеској не бих могао добити лек тако лако. Они вам дају довољно за седмицу и кажу да дођете поново да провере како сте. Мени су овде издавали рецепте на три месеца„, објашњава он.
„Лекови против болова се постепено издају, у зависности од процене интензитета бола на скали од нула до 10„, каже она.
4-6 o 7 — други степен бола
7-10 — трећи, односно, најјачи степен бола
„Једном ми је зубар преписао Трамадол. Сећам се да је имао веома јако дејство, била сам као дрогирана„, испричала је она.
Докази о погоршању ситуације у Француској су и подаци о повећаном броју смртних случајева, који су повезани са употребом опиоидних лекова. Према Националној агенцији за безбедност лекова и медицинских производа реч је о „минимум четири случаја недељно“. У 2015. години скоро 10 милиона пацијената је на рецепт добило опиоидне аналгетике (око 17 одсто становника у земљи). Више од 85 одсто опиоида преписују терапеути, затим зубари, реуматолози и ортопедски хирурзи.
Он додаје да они који постану зависни од ових лекова, тешко да могу пронаћи подршку у систему за здравствену заштиту.
„То је зачарани круг — када се нађете у њему, лекари неће лако престати да вам преписују лек. Ја сам сам себи признао да сам завистан. Било ми је тешко рећи — постао сам наркоман! Није ми лекар поставио дијагнозу зависности, него ја сам себи.„
„Пре свега, неопходно је провести нову процену постојећих лекова и потребно је информисати лекаре о алтернативним методама приликом отклањања бола код пацијената.“
Професор Отје је рекао да се већ две године у Француској дешава исто што и у САД.
„Ми о томе говоримо све више и више. Али, очигледно да то још није оптимално„, закључио је он.
„Трамадол је потпуно нова опасност. Обични терапеути не знају у којој мери он изазива зависност. Пошто је реч о синтетичком опиоиду, на њега су гледали као на природни лек, али су у томе погрешили. Тешко се скинути са њега, исто као и са неких популарнијих лекова„, закључио је Полард.